İngiltere’de milletvekili ‘soykırım’ dedi! Parti görevden aldı!

Milletvekili Osamor, Holokost Anma Günü arifesinde parti üyelerine, son soykırım örnekleri arasında Gazze’yi de içeren bir mesaj gönderdi.
Osamor mesajında, “Yarın Holokost Anma Günü; Holokost sırasında öldürülen altı milyon Yahudinin, diğer gruplara karşı Nazi zulmü altında katledilen milyonlarca insanın ve Kamboçya, Ruanda, Bosna ve şimdi de Gazze’de yaşanan daha yeni soykırımların anıldığı uluslararası bir gün.” ifadelerini kullandı.
GERÇEKLERE KARŞI TAHAMMÜLLERİ YOKİşçi Partisi yetkilileri, Osamor’un muhalefet şefi Sir Alan Campbell tarafından “soruşturma devam edene kadar” açığa alındığını doğruladı. İngiliz Yahudileri Temsilciler Kurulu, Kate Osamor’un Holokost’u Gazze’deki mevcut durumla ilişkilendirme girişimlerini kınadı ve onun sözlerini “utanç verici” olarak nitelendirdi.
Daha sonra X’te yayınlanan bir gönderide Osamor, Gazze’deki durumun “soykırım”dan ziyade “insani bir felaket” olduğunu söyledi.
İşçi Partisi’nin solundaki baskı grubu Momentum, Osamor’un görevden alınmasını “çirkin bir karar” olarak nitelendirdi.
Kararın “İşçi Partisi’nin Keir Starmer yönetimindeki ırkçılık karşıtlığı konusundaki itibarını daha da zedelediğini ve derhal geri alınması gerektiğini” belirtti.
Ana muhalefet partisinin lideri Starmer şu ana kadar Birleşik Krallık hükümetinin politikasıyla büyük ölçüde aynı fikirdeydi ve bu politika aynı zamanda ABD’nin İsrail yanlısı duruşuyla da uyumlu.
İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği üye ülkeleri, İsrail rejiminin 7 Ekim 2023’te Gazze’ye savaş başlatmasından bu yana, İsrail’e silah ve askeri yardım sağlıyor.
İşgalci İsrail rejimi, Ekim ayının başından bu yana Gazze’de 26 bin 600’den fazla insanı şehit etti.

Yorum yapın