Eğitim sermayeye devredilmesin

Özel sektör öğretmenleri TBMM önünde bir araya gelerek sorunlarının çözümü için çağrıda bulundu. Özel sektör öğretmenlerinin hâlâ asgari ücret ile ve altında maaşlar ile çalıştırılmaya devam ettiğinin altını çizen Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Ankara İl Temsilcisi Ceylan Korkmaz, sorunların sadece ücretlerde de kalmadığının altını çizdi. Korkmaz, öğretmenlerin sorunlarının bir an önce çözülmesi için çağrıda bulundu.
“BUGÜN EMEĞİMİZ MEB TARAFINDAN PATRONLARIN İNSAFINA TERK EDİLİYOR”Özel sektör öğretmenlerinin fazla çalışma ve kanuna aykırı şekilde çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Korkmaz, imzalanan sözleşmeler ile de mağduriyetlerin arttığını belirterek, “Özel sektör eğitim emekçisi, bizzat Millî Eğitim Bakanlığı tarafından soluksuz bırakılmak isteniyor. Boğazımıza yapışan ve bizi iliğimize kadar sömürmek isteyen sermayenin türlü hukuksuzluklarına karşı, en sorumlu kurum olarak kılı kıpırdamayan bu bakanlığı en üst derecede temsil eden Sayın Bakan Yusuf Tekin’in çıktığı her kanalda takındığı patronları sahiplenici tavrı dolayısıyla özel sektör eğitim emekçileri bu fiziksel, maddi sıkıntılarının yanında bir de psikolojik travmalarla boğuşup derin düş kırıklıklarına boğuluyor. Millî Eğitim Bakanlığı, tabelasında MEB yazan tüm kurumların bakanlığıdır ve bunların tamamından bilfiil sorumludur. Oysa bugün, emeğimiz doğrudan doğruya MEB tarafından patronların insafına terk ediliyor” dedi.
TABAN MAAŞ HAKKI ANAYASAL HAKKIMIZ, GERİ VERİLMELİÖzel sektör öğretmenlerinin elinden alınan taban maaş hakkına dikkat çeken Korkmaz, yasanın bir gecede öğretmenlerin elinden çalındığını belirterek, öğretmenlerin bu yasanın olmaması sebebiyle patronların insafına terk edildiğinin altını çizdi. Korkmaz, “Zaten yıllarca bizim olan, sermayenin isteğiyle bizden koparılan ve dahası ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesi gereği bizim bizzat anayasal hakkımız olan ‘Taban Maaş Hakkı’ Sayın Bakan’ın dile getirdiğinin tersine, Anayasa’ya uygunluğu tartışmaya açık bir konumda asla değildir! İşte tam olarak bu nedenle ‘Taban Maaş Hakkı’nın yeniden yasalaşması ve bize iadesi, Meclis’te başta hükümet olmak üzere tüm siyasi partilerin ve vekillerin sorumluluğundadır!” ifadelerini kullandı.
“EĞİTİMİ TÜCCARLARIN, MÜTEAHHİTLERİN, MAFYANIN ELİNDEN ALMAK İÇİN BURADAYIZ”TBMM önünden MEB’e seslenen Korkmaz, yaşananların öğretmenlik meslek onurunu yerle bir ettiğinin altını çizerek, “Eğitimin sermayeye emanet edilmesi ve sermayenin yaptığı tüm hukuksuzlukların, usulsüzlüklerin görmezden gelinmesi, denetlenmemesi Millî Eğitim Bakanlığı adına bir kara lekedir. Bugün insanca yaşamak için burada, bir aradayız! Bugün bizi görmezden gelip kendine yalnızca patronları muhatap görenlere, Türkiye’nin dört bir yanından öğretmenler geldi, siz neredesiniz diye sormak için buradayız! Eğitimi tüccarların, müteahhitlerin, mafyanın elinden çekip almak için buradayız!” dedi.

Yorum yapın