Pakistan ve İran’dan anlamlı mesaj ve görüntüler

Pakistan’ın geçici hükümetinin Başbakanı Anwarul Haq Kakar, İran ile ikili ilişkileri daha da güçlendirme konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit etti.
Radio Pakistan’ın haberine göre, resmi bir ziyaret için Pakistan’a gelen İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Kakar tarafından başkent İslamabad’daki başbakanlık ofisinde kabul edildi.
Görüşmede Kakar, İran ve Pakistan arasındaki yakın ilişkilere vurgulandı ve Tahran’ın ikili ilişkileri daha da güçlendirme konusundaki kararlılık mesajı verildi.
Kakar, ortak zorlukların işbirliği yaklaşımı ve uluslararası hukuka, Birleşmiş Milletler Şartı’na ve özellikle de iki ülkenin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı temelinde ele alınması gerektiği vurgulandı.
İran ile Pakistan arasında ne olmuştu?16 Ocak’ta İran, Pakistan topraklarında füze ve hava saldırılarıyla terörist unsurları hedef aldığını duyurmuştu.
İslamabad 17 Ocak’ta Tahran Büyükelçisini geri çağırma kararı aldı ve Tahran’a, ülkeyi ziyaret etmekte olan İran’ın İslamabad Büyükelçisinin bir süre geri dönmeyebileceğini bildirmişti.Pakistan da 18 Ocak’ta İran ile sınır bölgesindeki bir noktaya füze atarak teröristlere karşı bir operasyon gerçekleştirdiğini duyurmuştu.
Her iki taraf da birbirini kınadı ancak saldırılarda sivillerin öldüğünü ve “dost ve kardeş ülkeler” olarak birbirlerinin toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını belirtmişti. İki gün süren gerginlik çok hızlı bir şekilde yatışırken, her iki taraftan da yumuşama mesajları geldi.
Her iki ülkenin büyükelçilerinin 27 Ocak’ta görevlerine döndükleri bildirildi.

Yorum yapın