İran: ABD askerlerine yönelik saldırılarla hiçbir bağlantımız yok!

Temsilcilik, Ürdün ve Suriye sınırındaki bir ABD üssüne düzenlenen ve 3 Amerikan askerinin ölümüyle sonuçlanan insansız hava aracı saldırısının ardından Pazar günü geç saatlerde bir bildiri yayınladı. Açıklamada, İran’ın saldırıyla hiçbir bağlantısının olmadığı belirtilerek, olayın “Amerika Birleşik Devletleri ordusu ile bölgedeki misilleme saldırılarına karşılık veren direniş grupları arasındaki çatışmanın” bir parçası olduğu ifade edildi.
ABD Başkanı Joe Biden, üç Amerikan askerinin ölümüne ve en az 34 kişinin de yaralanmasına yol açan saldırıdan, çoğunluğu Irak’ta bulunan ve “İran destekli gruplar” olarak adlandırdığı grupları sorumlu tuttu. Saldırı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısının başladığı 7 Ekim’den bu yana ilk kez ABD askeri personelinin öldürüldüğü anlamına geliyor.
BIDEN İNTİKAM SÖZÜ VERDİBiden yaptığı açıklamada, saldırının Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırına yakın bir yerde gerçekleştiğini söyledi. Ancak Ürdün, olayın kendi topraklarında değil, Suriye’de meydana geldiğini söylüyor. ABD başkanı, saldırıyla ilgili gerçekleri toplamak için çabaların sürdüğünü söyledi ve intikam sözü verdi. Biden, “Hiç şüpheniz olmasın; sorumlulardan, kendi seçeceğimiz zamanda ve şekilde hesap soracağız.” dedi.
ABD Merkez Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, drone saldırısında yaralananların sayısının, bakıma başvuranların sayısı arttıkça değişmesi bekleniyor. Sekiz personel üst düzey bakım için Ürdün’den tahliye edildi, ancak durumlarının stabil olduğu belirtildi.
Terörle mücadele savaşçılarının şemsiye grubu olan Irak’taki İslami Direniş, biri Ürdün-Suriye sınırında olmak üzere üç üsse düzenlenen saldırıları üstlendi. İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere karşı savaşının başladığı 7 Ekim’den bu yana, Irak ve Suriye’deki ABD kuvvetlerine 160 civarında saldırı düzenlendi. Bunların çoğu bölgesel direniş güçleri tarafından gerçekleştirildi.
İran sık sık direniş gruplarının İsrail’in Gazze’deki suçlarına yanıt olarak kendi başlarına hareket ettiğini açıklıyor.

Yorum yapın