MTV ve yapılandırma taksit ödemelerinde son 3 gün

Motorlu taşıtlar vergisinin (MTV), taşıtların kayıt ve tescil edildiği yerin vergi dairesi tarafından yıllık olarak Ocak ayında alınır. Uygulanan MTV Ocak ve Temmuz aylarında 2 eşit taksitte ödenir.
Bu kapsamda 1 Ocak’ta başlayan MTV’nin birinci taksit ödeme dönemi 4 gün sonra sona erecek.
Motorlu taşıtlar vergi, 02:00-23:45 saatleri arasında Dijital Vergi Dairesi’nden (dijital.gib.gov.tr) veya mobil uygulama (Google Play, App Store, Huawei AppGallery) üzerinden anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı ile, banka hesabından havale yoluyla, yurt dışında faaliyet gösteren bankaların kartları ile vergi tahsilatına yetkili bankalarda, vergi dairelerinin veznelerinden ve PTT şubelerinden ödenebilecek.
Bu yıla ilişkin MTV tutarları, yeniden değerleme oranı olan yüzde 58,46 baz alınarak hesaplandı. Buna göre, 2024’te en düşük MTV tutarı 347 lira, en yüksek 133 bin 572 lira olacak. Söz konusu tutarların yarısına tekabül eden birinci taksit ödemeleri 31 Ocak’a kadar yapılacak.
Bu yıla ilişkin MTV tutarları yüzde 58,46’lık yeniden değerleme oranı esas alınarak hesaplandı. Buna göre 2024 yılında en düşük MTV tutarı 347 lira, en yüksek 133 bin 572 lira olacak. Yukarıdaki tutarların yarısına tekabül eden ilk taksitler 31 Ocak’a kadar ödenecek.
MTV’nin zamanında ödenmemesi durumunda araç sahipleri aylık yüzde 3,5 gecikme faizi ödeyecek.
YAPILANDIRMADA TAKSİT ÖDEMESİ SÜRESİ DOLUYOREkim-Kasım-Aralık 2023 dönemine ait KDV’nin 29 Ocak gününe kadar beyan edilmesi ve ödenmesi gerekecek.
Öte yandan 7326 sayılı yapılandırmada 15’inci, 7440 sayılı yapılandırmada da 8’inci taksitler ay sonuna kadar ödenecek.
Bu yılın vergi takviminde, mükelleflerin ilgili döneme ait geri kazanım katılım payı, Ekim-Kasım-Aralık 2023’e ait turizm payının beyanı ve ödemesi, haberleşme vergisi, dijital hizmet vergisi beyannamesinin verilmesi, yıllık harçların ödenmesi, 2023 yılında kullanılan defterlerin 2024 yılında da kullanılmak istenmesi halinde yasal defterlere ilişkin ara tasdik yapılması için de süre 31 Ocak’ta dolacak.

Yorum yapın