‘Fransızca bilmeyen’ ve ‘ülke değerlerine saygı duymayan’ artık Fransa’da kalamayacak!

Yasa dışı göçmenler ve göçmenler konusunda problem yaşayan, ülke içerisinde çok sayıda saldırı ve karışıklık olayları ile burun buruna kalan Fransa tartışmalara sebep olan göç yasası onaylanarak yürürlüğe girdi. 
Yürürlüğe giren söz konusu karar ile Fransa’da oturum izni talebinde bulunan yabancılar için “cumhuriyet değerlerine saygı duymaya” göç yasasıyla şart koşuldu. Ayrıca Göç yasasıyla bir yılı aşkın sürelik oturum izni talep eden yabancıların Fransızcaya A2 seviyesinde hakim olmaları gerekecek.
Fransa’nın göçmen politikası sadece bununla da sınırlı kalmayacak. Yasa kapsamında, kamu düzeni için tehlike teşkil eden yabancıların oturum izinleri elinden alınabilecek veya yenilenmeyecek, bu kişiler daha kolay sınır dışı edilebilecek.
Anayasa Konseyi, 25 Ocak’ta göç yasasını kısmen onaylarken, yasayı oluşturan 86 maddeden 30’dan fazlasının çıkarılması kararlaştırmıştı. Konsey, aile birleşimi koşullarını zorlaştıran ve yabancılar için kira yardımı gibi sosyal yardımlara erişimi Fransa’da geçirdikleri süreye bağlayan maddelerin yasadan çıkarılmasına karar vermişti.

Yorum yapın