Hz. Yûnus Peygamberin duası nedir? Yûnus Peygamberinin duasının faziletleri neler

İhlas ve samimiyetle okunduğunda bir duanın kabul ettiremeyeceği hiç bir dilek ve istek yok. Eğer bir mümin doğru bir şekilde ve adabına uygun olarak dua ederse, duası kabul edilir ve hem bu dünyada hem de ahirette faydalarını ve etkilerini görür.
Bu bakımdan kimi dualar ve zamanlar vardır ki samimiyetle okunduğunda Allah-ü Teala o kulunun duasının tabiri caizse anında kabul eder. Hazreti Yunus Peygamberin duası da bu dualardan biridir. Hz. Yunus’un duası çaresizliği döneminde balığın karnında denizin derinliğinde söylediği bir zikirdir. 
Peygamberimiz (s.a.s.), Hazreti Yûnus Peygamberin balığın karnında yaptığı dua ile ilgili olarak şöyle uyurmuştur: “Balık sahibi (Yûnus’)un, balığın karnındaki duası; lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü mine’z-zâlimîn (Allah’ım! Senden başka ilâh yoktur, Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim, gerçekten ben zalimlerden oldum.) Bu dua ile dua eden hiçbir müslüman yoktur ki Allah onun isteğini bu dua sebebiyle kabul etmiş olmasın.” (Hâkim, De’avât, No: 1862–1863)
Kainatın Sultanı Hazret Muhammet (SAV) Efendimiz ashabına ‘Size bir şey haber vereyim mi? Sizden birine bir sıkıntı veya dünya musibetlerinden bir musibet isabet ettiği zaman, bu dua ile dua ettiği zaman o sıkıntı ve imtihan ondan giderilir.’ (demiş) kendisine ‘evet haber ver’ denilmiş, bunun üzerine; ‘Balık sahibi Yûnus’un; Lâ ilâhe illâ ente sübhâne innî küntü mine’z-zâlimîn (Allah’ım! Senden başka ilâh yoktur, Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim. Gerçekten ben zalimlerden oldum, şeklinde yaptığı duadır, buyurmuştur.” (Hâkim, De’avât, No: 1864)
Hz. Yunus’un duasının faydalarıBu dua, Yüce Allah’ın ihsanına vesile olur.Bu dua, sıkıntı ve darlığın giderilmesine vesile olur.Bu dua okunduğunda, kişiyi en zor hallerden kurtaracağı umulur.

Yorum yapın