Çay nasıl içilir? Amerikalılar ve İngilizler tartıştı, Türkler demledi!

Rizeliler, ABD’li kimya profesörü Michelle Francl’ın “çayın acılığını almak için tuz eklenmesi” önerisine karşılık, Türk çayının doğal olarak acı olmadığını ve herhangi bir katkı maddesi gerektirmediğini belirterek, Türk çayının tercih edilmesi gerektiğini savundu.
“GELİP TÜRK ÇAYI İÇSİNLER”Çayın tadının alınabilmesi için yıllardır tuz, şeker, asitli içecek ve alkol kullanmayan çay tadımcıları yetiştirdiklerini ifade eden Rize Ticaret ve Çay Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, İngiliz ve Amerikalı büyükelçilere Türk çayı içmesini tavsiye ederek şunları söyledi:
“İngiltere’deki ve Amerika’daki arkadaşlara önereceğimiz içmiş oldukları acı çayları bıraksınlar gelsinler, hoş, içilebilir, kaliteli Türk çayını içsinler. Onların çayları doğru, acıdır. Sri Lanka, Hindistan, Endonezya, Kenya, Vietnam gibi ülkelerde üretilen çaylarda üretim şeklinden dolayı veya kullandıkları bazı yabancı maddelerden dolayı acılık, sertlik oluyor ama bizim çayımızda öyle bir sertlik, öyle bir durum kesinlikle söz konusu değil. Çayı yumuşatmaya da sertleştirmeye de gerek yoktur. Dünyanın en doğal, en kaliteli çayı Türk çayını içsinler. İçine hiçbir şey katmaya gerek kalmaz.””BİZ ÇAYIMIZI ŞEFFAF BARDAKTAN İÇERİZ”Cam bardaktan çay içmenin Türk çay kültüründe önemli bir yeri olduğunu söyleyen Erdoğan, “Biz çayımızı şeffaf bardakta içeriz. Görünsün, ne içtiğimizi görelim diye. Onun için buna uygun ince belli bardağımızı yaptık. Devasa bir bardak, 30 metrenin üzerinde bir yüksekliğe sahip. İçtikleri ürünün rengine kalitesine güvenmedikleri için fincanda içerler. Kahvenin fincandaki veya şeffaf bardaktaki görüntüsüyle çayın görüntüsü farklıdır. O renkler içimi özendirmez ama bizim çayımızın rengi içimi özendirir, içtikçe içesin gelir. Bütün tüketicilere çay ve türevi ürünleri tüketen insanlara öneriyoruz; gelin dünyanın en doğal, en güzel Türk çayını için.” ifadelerinde bulundu.
“DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE ÇAYA TUZ ATTIKLARINI GÖRMEDİM”Dünyanın bir çok bölgesini ziyaret ederek kongrelere, konferanslara katıldığını ve çay kültürlerini tattığını kaydeden Çay Çarşısı Genel Müdürü Hasan Önder, “Dünyanın hiçbir yerinde çaya tuz attıklarını görmedim, duymadım. Sanki dünyanın tadını tuzunu bozdukları gibi bu söylemle çayımızı da ağız tadımızı da bozacaklar gibi bir izlenim oldu. Çaya hiçbir şey katmıyorsunuz hatta kullanacağınız suyun kireçsiz, sade olmasına özen göstermeniz lazım.” dedi.
“TÜRK KÜLTÜRÜ’NDE ÇAYINDA DEMLEME GELENEĞİ FARKLIDIR”Toplumda ve insanlar arası ilişkilerde çayın birleştirici bir rol oynadığını dile getiren Önder, “Bu ürünü öyle tuz katmakla, farklı ürünlerle tadımızı bozacak pozisyona düşürmesinler. Türk çayında demleme kültürü farklıdır. Çayda acılık diye bir kavram söz konusu değildir. Çayda burukluk vardır. Çayın burukluğunu azaltmak için su katarsınız sert çay yerine yumuşak içimli bir çay elde edersiniz. Dünya gelsin dünyanın en büyük bardağında dünyanın en doğal çayını ikram edelim.” şeklinde konuştu.
“ÇAYA TUZ MU ATILIR?”Küçüklüğünden bu yana çay içtiğini ve çayı çok sevdiğini ifade eden Rizeli Akın Aşık, çayda tuz ve şeker kullanmadığını aktararak, “Damak zevki oluyor, daha zevk alarak çay içiyorum. Tuzu sizden duydum. Rize’de bunu söyleseniz gülerler. Çaya tuz mu atılır? Geleneklerimizde kız istemeye gittiğiniz zaman bazen böyle adet vardır. Kahveye, çaya tuz atarlar ki ‘damadı uğraştıralım’ ” diye konuştu.

Yorum yapın