ABD’de devlet krizi! Teksas ve 25 eyalet ayrılık ateşinin kıvılcımını mı attı?

ABD’de 25 eyalet Teksas ile birleşip devlete başkaldıran bildiri yayımladı. ABD’de şu an neler oluyor? Amerika Birleşik Devletleri yönetimiyle eyaletler arasında gerginlik tırmanıyor.
CNN TÜRK Washington temsilcisi Yunus Paksoy’un son gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamaya göre ABD’nin Teksas eyaletinin Cumhuriyetçi valisi Greg Abbott ile hükümet arasında göçmenler konusundaki gerilimin arttığı bildirildi.
ABD Başkanı Joe Biden’ın Teksas Valisi’ne verdiği 24 saatlik süre doluyor. 25 eyalet Teksas ile birleşip devlete başkaldıran bildiri yayımladı. 
Yunus Paksoy yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Amerika Birleşik Devletleri’nde özellikle Biden yönetiminin sınır güvenliği konusunda çok ciddi eleştiri aldığını bu ekranlardan bildiriyorduk. Cumhuriyetçiler sınırın güvenliğini seçim malzemesi haline getirdi. Trump, sınırı tamamen kapatacağım, seyahat yasaklarını tekrar getireceğim demişti. Böyle bir ortamda Teksas Valisi’nin sınıra ulusal muhafızları aracılığıyla dikenli ve jiletli engeller koyduğunu gördük. Bu teller anayasa mahkemesine taşınmıştı. Anayasa mahkemesi de şöyle bir karar aldı, ABD devletinin sınır güvenliklerine geçiş izni verilmeli ve bunlar kaldırılabilir dedi. Teksas Valisi’nin mahkeme kararına karşı çıktığı söyleniyor. Burada bir açıklama yayınlayarak Teksas eyaletinin işgal altında olduğunu söyledi. TEKSAS 25 EYALETİN DESTEĞİNİ ALDI25 tane eyalet Teksas’a destek açıklamasında bulundu. Bu da ülkenin adeta ikiye bölünmüş olduğuna işaret ediyor. Özellikle Cumhuriyetçi eyalette devlete bağlılığı yok. Eyaletlerine bağlılığı var. 25 eyaletin devlete karşı başkaldırması gerçekten daha önce görmediğimiz bir şey. İç savaş çıkar mı diyenler oluyor. Gerçekten çok ilginç süreden geçiyoruz. Eyaletler diyor ki devlet bizim sınırlarımızı korumamıza engel olamaz. Biden dün Teksas Valisi’ne 24 saat süre verdi. Bu süre sonunda Teksas Valisi devletin dediği yere gelmezse Biden, Teksas ulusal muhafızlarını kendi kontrolüne alabilir. Kavga giderek büyüyor.

Yorum yapın