“Hak Emekli-Sen” kuruluyor

Hizmet-İş Sendikasının kuruluş yıldönümünde gazeteciler ile bir araya gelen Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, emeklilere yönelik yeni bir çalışmanın müjdesini vererek, “Hak Emekli-Sen’in kuruluş hazırlıklarını yapıyoruz” dedi. Arslan ayrıca, adaletsiz vergi sisteminin yeniden ele alınması gerektiğini belirterek, “Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınsın” önerisinde bulundu.
Hizmet-İş Sendikası, 46’ncı kuruluş yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutluyor. Hak-İş ve Hizmet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, gazetecilerle bir araya gelerek emek gündemine ilişkin konuştu.
Arslan, Hizmet-İş’in zor günlerden bugünlere geldiğini aktararak, bugün 305 bin üyesiyle Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olduğunu söyledi. Arslan, “Bugün 305 bin üyesiyle Türkiye’nin en büyük sendikası olma gururunu yaşıyoruz” dedi.
Arslan, geçen yıl taşeronlara verilen kadro ile ilgili bazı eksikliklerin olduğunu KİT’ler ve belediyelerde çalışan yaklaşık 100 bin çalışanın kadroya alınması gerektiğini da kaydetti. Bu konuda verilen sözler olduğunu da ifade eden Arslan, bu yasama döneminde kadro sözünün tutulmasını beklediklerinin altını çizdi. Arslan, belediye işçilerinin 52 günlük tediye ödemelerine ilişkin alınan bazı yargı kararlarına tepki göstererek, bu işçilerin de kamu işçisi sayılması gerektiğini de kaydetti.
“EMEK HAREKETİNİN PAYI DÜŞTÜ, SERMAYENİN PAYI ARTTI”Çalışanların ağır vergi yüküyle karşı karşıya olduğunu belirten Arslan, “Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi” alınması gerektiğini her fırsatta dile getirdiklerini anımsattı.
Arslan, 2002 yılında bir çalışanın 16 asgari ücret kadar gelirden sonra yeni bir vergi dilimine geçtiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
“Eğer asgari ücret vergi dışı bırakılmasaydı, dördüncü ayda asgari ücretli çalışanlar yüzde 20 vergi dilimine girer noktaya gelecekti. Enflasyon oranlarının bile üzerinde vergi geçiş oranları ne yazık ki ücretleri aşağıya çekiyor. Misal, Ocak ayında imzaladığımız sözleşmeyle 100 lira alan bir arkadaşımız, ücret zammına rağmen Aralık ayında 70 lira almak zorunda kalıyor. Bu kabul edilemez bir şey. TÜİK’in son dört yıldaki rakamlarına baktığımız zaman emek hareketinin gayri safi milli hasıladan aldığı pay yüzde 34’lerden yüzde 27’ye düşmüş. Aynı dönemde sermayenin aldığı pay ise yüzde 50’lerden yüzde 54’e çıkmış. Dolayısıyla yüksek enflasyonun olduğu dönemler, emekçilerin kaybettiği dönemler olmuştur.”
“MEVSİMLİK İŞÇİLER İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN YARARLANMALI”Hak-İş Genel Başkanı Arslan, ayrıca kanayan bir yara geline gelen mevsimlik işçilere ilişkin de yaşanan sıkıntıları aktardı. Arslan, mevsimlik işçilerin kadroya alınması taleplerini sürekli ifade ettiklerini söyleyerek, 12 ay çalışamıyorsa bile sigorta primlerinin düzenli yatırılmasını, işsizlik ödeneğinden faydalandırılmalarını, emeklilikleri için yeni bir model geliştirilmesi gerektiğini de söyledi.
“HAK EMEKLİ-SEN’İ KURUYORUZ”Hak Emek-Der adında bir emekli derneği kurulduğunu anımsatan Arslan, EYT ile birlikte milyonlarca emeklinin olduğunu söyledi. Hak-İş olarak Hak Emekli-Sen’in kuruluş hazırlıklarını sürdürdüklerinin müjdesini de veren Arslan, “Bu konuda da bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var. Eğer işçi emeklilerinin maaşı konuşulacaksa, resmi muhataplarının bu konudaki sendika olması gerekir. Emeklilerin kurduğu sendikalarla muhataplık ilişkisini kuracağımız bir yasal düzenleme ihtiyaç, bunu konuşmamız gerekiyor diye inanıyorum. Bunu muhataplarımıza da inandırmak için çalışacağız. Bunun alt yapısını kurmamız gerekiyor. Bunu da sendikalarla kuracağız” dedi.

Yorum yapın