Kızıldeniz’de İsrail destekçilerine göz açtırmıyorlar. Husiler ABD savaş gemisini vurduklarını duyurdu

Kızıldeniz’de İsrail destekçilerine göz açtırmayan Husiler, ABD savaş gemisini vurduklarını duyurdu. Yemen’deki Husiler, hem Gazze’ye destek hem de ABD ve muttefiklerinin saldırılarına karşılık, Amerikan savaş gemileriyle çatışmalara giriyor. Husiler İsrail’e giden birçok ticari gemiye de ya el koyuyor ya da geri dönmeye zorluyor.
Husilerin Askeri Sözcüsü, ABD savaş gemisini vurduklarını duyurdu
Aden Körfezi ve Babu’l Mendeb Boğazı’nda ABD savaş gemisini vurduklarını açıklayan Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, İsrail destekçisi ABD savaş gemileriyle çıkan çatışmaların 2 saatten fazla sürdüğünü aktararak, “ABD savaş gemilerinden birini vurduk ve 2 ticari gemiyi de geri dönmeye mecbur bıraktık.” dedi.
ABD savaş gemisini balistik füzelerle vurduklarını belirten Seri, ABD savaş gemileri, atılan füzelerin bir kısmını düşürmesine rağmen bazı füzelerin hedefleri vurduğunu ifade etti. Husilerin Sözcüsü Seri, İsrail’e giden gemilere yönelik saldırıların süreceğini de vurguladı.
ABD’de atılan füzeleri doğruladıABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Husilerin, yerel saatle 14.00 sularında ABD gemisine 3 gemisavar balistik füze fırlattığını açıklamıştı. Füzelerden ikisinin imha edildiğini ileri süren CENTCOM, bir füzenin ise denize düştüğünü iddia etti.
Husiler, Kızıldeniz’de İsrail destekçilerine göz açtırmıyorYemen’deki Husiler, Siyonistlerin Gazze’de gerçekleştirdiği soykırıma karşı, 31 Ekim 2023’te İsrail’e karşı savaş açmıştı. Kızıldeniz’de de İsrail’e yardıma giden ticari gemilerin bazılarına el koyan Husiler, özellikle ABD ve muttefiklerinin bölgede bulunan savaş gemilerine ise dron ve füzelerle saldırılar düzenliyor. Husilerin eylemlerine karşı birçok ticari gemicilik şirketi İsrail’e seferlerini durdururken Hulusiler, İsrail’e gitmeyen gemilerin Kızılldeniz’de güvende olduğunu belirtiyor.

Yorum yapın