Kimyon sinirleri yatıştırır, anne sütünü arttırır

Helal ve temiz gıdalarda insanoğlu için sayısız fayda vardır. Maydanozgillerden bir bitkinin kuru, ıtırlı tohumu olan kimyon da helal gıdalardandır. Keskin ve hoş kokulu olan baharat kimyon tohumu toz olarak kullanılır. Kimyonun sinirleri uyarıcı etkisinin yanında mideyi yatıştırıcı ve bağırsak gazını giderici özelliği bulunur. Avrupa’nın büyük bir bölümünde ve Akdeniz ülkelerinde yetişen Karaman kimyonu olarak bilinen bir türü de vardır.
KÖFTENİN VAZGEÇİLMEZİÖzellikle köftelere, bazı kebaplarda, turşularda lezzet artırıcı olarak kullanılan kimyon sakatatlarda da kullanılır. Mide yatıştırıcı özelliğinden dolayı hazımsızlığa çok iyi geldiği için hazmı güç olan yiyeceklerde kullanılır. Yiyeceklere ve özel içeceklere koku ve tat vermek amacıyla da kullanılır.
Kimyonun bilinen faydaları:İştah açan kimyon hazımsızlığı giderir. Mide ve bağırsaklardaki gaz birikmesini önler ve birikmiş gazı söktürür. Sinirleri yatıştıran, sinirsel baş dönmesini engelleyen kimyon hava yutmayı da önleyicidir.
Kimyon anne sütünü artırır, idrar söktürür. Yüksek tansiyonun düşmesine neden olur. Bağırsakları solucanlardan temizler. Kimyon ayrıca romatizma ve şişmanlığa da faydalıdır.
KİMYON NASIL TÜKETİLİRKimyon kürü toz halinde doğrudan ya da suyla kaynatılarak yapılır. Sirke ve su ile kaynatılıp içilirse nefes darlığına karşı faydalı olur. Kimyon iltihaplı yaraların üzerine konursa iyileşmesine yardımcı olur. Kimyon yağı da adale ve romatizma ağrılarına iyi gelir ancak kimyon yağı sürülen bölgeyi güneşten korumak gerekir. Kimyon yağı hamilelikte kullanılmamalıdır.
KİMYON ÇAYI NASIL YAPILIRÖğütülmüş olarak satılan kimyonun (toz halinde) kalite bakımından düşük olacağından ve hoş olmayan bir koku yayacağından kimyon çayı yapılmadan hemen önce tohumu alınıp öğütülmelidir. 24 saat içinde kullanılmayan kimyon tohumundaki sabit yağlar bozularak aromasını bozar. Bir kahve kaşığı taze öğütülmüş (günlük öğütmek gerekir) veya ezilmiş kimyon tohumu demliğe konur, üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dk demlenmesi beklenir ve sonra süzülerek içilir.

Yorum yapın