İran’dan Amerika’ya mesaj: Yemen’e yapılan saldırılar savaşın kapsamını genişletir!

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Gazze’deki soykırımla ilgili bugün düzenleyeceği toplantıya iştirak etmek için New York’a gitti.
İRAN’DAN ABD’YE YEMEN MESAJIİran devlet televizyonunun aktardığına göre, New York’ta gazetecilere açıklamalarda bulunan Abdullahiyan, Yemen Ensarullah’ına (Husiler) karşı İngiltere ile birlikte kurulan koalisyonun başını çeken ve yeni bombalamalar başlatan ABD’ye “savaşın kapsamının genişleyeceği” konusunda uyarı mesajı gönderdiklerini belirtti.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) Gazze’deki durumla ilgili bugün toplantı düzenliyor. Bu toplantıya katılmak için New York’a uçan Abdullahiyan, Yemen’e yapılan saldırılar hakkında “ABD ve İngiltere’ye, bölgede barış ve güvenliği tehdit eden saldırılarının savaşın kapsamını genişleteceği konusunda mesaj ve ciddi uyarılar gönderdik.” dedi.
NE OLMUŞTU?Yemen Ensarullahı, Siyonist İsrail’in Gazze’deki soykırımını durdurması talebiyle 31 Ekim’de Yemen açıklarında Siyonist İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ve rotası Siyonist İsrail olan ticari gemilere el koymaya, bazılarına da dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı.
ABD ordusu bu süreçte Yemen’den atılan füze ve kamikaze dronlarının bazılarını düşürdüğünü duyurdu.
Ensarullah’ın Kızıldeniz’de ağırlığını koyması sonrası Siyonist İsrail ile ticaret yapan çok sayıda küresel gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.
Siyonist İsrail’in bir numaralı suç ortağı ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık’ta bir grup Batılı ülkenin ve işbirlikçi bölge ülkelerinin katılımıyla Ensarullah’a karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu duyurdu.
31 Aralık’ta Siyonist rejim İsrail ile bağlantılı gemiyi ele geçirmeye çalışan Ensarullah’a ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından hedef alındı.
Ensarullah, 10 Ocak’ta da Siyonist İsrail’e destek olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz’de ABD’ye ait bir geminin füze ve kamikaze dronlarıyla hedef alındığını duyurdu.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak’ta ABD ve Japonya tarafından sunulan, Ensarullah’ın Kızıldeniz’deki saldırılarının acilen sonlandırılmasının talep edildiği kararı kabul etti.
BMGK’nın bu kararı kabul etmesinin hemen ardından ABD ve İngiltere’nin başını çektiği koalisyon, Yemen’e 11 Ocak’ta hava saldırıları başlattı.
Siyonist İsrail’in en büyük destekçileri ABD ve İngiltere, bu sabah, Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda’nın da desteğiyle yürüttükleri hava saldırıları kapsamında Yemen’deki 8 Ensarullah hedefini vurduklarını açıkladı.

Yorum yapın