Ekmeğine Yağ Sürer Gibi!

          Yerel seçimlere giderken iktidar partisi AKP’nin oldukça zor günlerden geçtiği görülüyor. Dün isminin üzerini çizdikleri kişileri bugün önemli şehirlerden aday olarak gösteriyorlar.
          İktidar partisi AKP böyle zorluklar yaşıyor ama ana muhalefet CHP ile İYİ Parti tarafından atılan adımlar da AKP’nin ekmeğine yağ sürmekten başka bir anlam taşımıyor.
          Ana muhalefet CHP ile İYİ Parti yönetimi, aldıkları kararlarla adeta iktidar partisinin önünü tıkayan yolları açıyor ve seçimi onlara ikram ediyorlar.
          Ana muhalefet CHP, parti tabanı tarafından istenmeyen isimleri aday göstererek ve kazanma şansı yüksek olan isimlerin de ellerinden bu şansı alacak adımlar atarak adeta onları mağlubiyete mahkûm ediyor.
          Parti tabanının istemediği isimler “kırsaldan çok oy alıyor” gibi bahanelerle tekrar aday gösterilirken “başka alternatifimiz yok” diyerek de zafiyetlerini ortaya döküyorlar.
          Kazanma şansı oldukça yüksek olan adayları onların bu şansını baltalayacak isimler ile zora sokuyorlar.
          Sonra da bu durumu “gücüne güç katacak” gibi komik söylemlerle izah etmeye çalışıyorlar.
          Ana muhalefet CHP, bu tür kararları ile iktidar partisi AKP’nin seçimleri kazanma ihtimalini artırırken benzer birtakım çalışmalar da İYİ Parti tarafından yürütülüyor.
          İYİ Parti de adeta efsunlanmış gibi yerel seçimlere hür ve müstakil olarak katılacaklarını ilan ediyor ve “kazanacağız, kazanacağız, kazanacağız” diye parti tabanını avutmaya çabalıyor.
          Evet, yerel seçimlere giderken izlediği politikalar ile en çok riske giren partilerin başında İYİ Parti geliyor.
          Sürekli kan kaybeden İYİ Parti’nin devamlı olarak “kazanma” hayalleri kurması anlaşılır gibi değil!
          Daha elindeki mevcutlara sahip çıkamayan, onları bir arada tutmayı başaramayan bir parti, seçimlerde başka insanların oylarını nasıl alabilir?
          Elbette kazanmak, her partinin gönlünde yatan aslandır.
          Ama bu konuda biraz gerçekçi olmaları gerek.
          Mevcut parti tabanını bir arada tutamazken geniş kitlelerin kendilerini tercih edeceğini varsaymak aşırı iyimserlikten başka ne olabilir ki?
          İYİ Parti’den her gün ya birileri istifa ediyor ya da birileri ihraç ediliyor. Böyle bir siyasi oluşum insana güven verir mi?
          Onların tercih ettiği parti olur mu?
          Ana muhalefet CHP ile İYİ Parti çatısı altında yaşanan bütün olumsuz gelişmeler hiç kuşkusuz iktidar partisi AKP’nin işine yarıyor ve onların ekmeğine yağ sürmek gibi oluyor.
 

Yorum yapın