Almanya: Savaşa hazırlanıyoruz!

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Rusya’nın olası bir saldırısına karşı Alman ordusunun hazırlık yapması gerektiğini söyledi. ZDF televizyonuna konuşan Pistorius, Almanya ve NATO’nun askeri kapasitesini artırması gerektiğini kaydederek “Böyle bir şey ne zaman gerçekleşir bilemeyiz ve şu anda NATO’daki müttefiklerimizle hazırlık yapıyoruz” dedi. Almanya’nın silahlanarak caydırıcı etkisini artırması gerektiğini kaydeden Pistorius, Rusya’nın Baltık ülkelerine saldırması halinde binlerce askerin yanıt vermeye hazır hale gelmesi gerektiğini belirtti.
‘RUSYA, NATO’YA SALDIRACAK’ İDDİASIAlman bakan, Ukrayna savaşı sürerken Rusya’nın böyle bir saldırıya girişmesini beklemediğini de ifade etti. Alman Bild gazetesi geçen hafta askeri istihbarata dayandırdığı haberde, Rusya’nın 2025 ortasına kadar NATO’ya saldırı düzenleyeceğini yazmıştı. Gazete, Ukrayna’daki başarılardan güç alan Rus ordusunun saldırı ihtimaline karşı Almanya’nın hazırlıklara hız verdiğini de kaydetmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise NATO’ya saldıracakları haberlerini “uydurma” diye nitelemiş, bunun Moskova’nın çıkarına olmayacağını söylemişti.
“Böyle bir olasılığı hesaba katmak zorundayız” diye konuşan Pistorius, konuşmasının devamında, “Bir şeyi hesaba kattığımızda, gelip gelmeyeceği ve ne zaman geleceği bilinmeyen tehlikeye karşı hazırlıklı olmak gerekir. Bu olasılığa karşı kendimizi silahlandırmamız gerekiyor. Şu anda NATO müttefiklerimizle birlikte yaptığımız da bu” ifadelerini kullandı.

Yorum yapın