Staj ve çıraklık sigortası mağdurları Ankara’da, kademeli emeklilik isteyenler İstanbul’da eylem yaptı…

Yerel seçim öncesi haksızlığa uğradığını düşünen dernek ve federasyonlar seslerini duyurabilmek için çeşitli eylemler gerçekleştiriyor. Hafta sonu bunun iki örneği daha yaşandı. Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu üyeleri Ankara, Anıtpark’ta toplanırken Emeklilikte Adalet Derneği (EMADDER), İstanbul Kartal’da “adil kademeli emeklilik” mitingi düzenledi.
“STAJ VE ÇIRAKLIK MAĞDURİYETİNE SON VERİLSİN”Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu üyeleri, “Mesleki Eğitim Kanunu” kapsamındaki sigorta başlangıçlarının emeklilik için dikkate alınması talebiyle Ankara’da bir araya gelerek miting düzenledi. “Büyük Ankara Buluşması” adı altında gerçekleşen etkinlikte, federasyon üyeleri Türkü ve marşlar eşliğinde taleplerini dile getirdi.
Anıtpark’ta toplanan federasyon üyeleri, “Staj ve Çıraklık SGK Başlangıcı Olsun”, “Staj Mağduriyetine Son Verilsin”, “Staj ve Çıraklık Fiili Çalışmadır” yazılı dövizler taşıyarak seslerini duyurdu. Federasyon Başkanı Murat Bal, yaptığı açıklamada, 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılacak yasal düzenleme ile sigorta başlangıçlarının emeklilik için dikkate alınmasını talep etti. Ayrıca, işçilikten kaynaklanan özlük haklarının verilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi çağrısında bulundu.
EMEKLİLER İKTİDARA ANKARA’DAN SESLENDİİstanbul’un Kadıköy ilçesinde emeklilik sistemine karşı adaletsizlik yaşandığına inanan bireyler, Emeklilikte Adalet Derneği (EMADDER) çatısı altında bir araya geldi. EMADDER üyeleri, Kartal’da düzenledikleri “adil kademeli emeklilik” mitingiyle seslerini duyurmaya çalıştı.
Miting alanında “Adil emeklilik”, “Oyum kademeli emekliliğe”, “Zafer, direnen emekçinin olacak” yazılı pankartlar taşıyan dernek üyeleri, emeklilik sisteminde değişiklik talep ederek kademeli emeklilikle ilgili yeni bir yasa çıkarılmasını istedi. EMADDER Genel Başkanı Mihriban Uğurlu, son çıkan emeklilik yasasının milyonlarca kişiyi mağdur ettiğini iddia ederek, emeklilikte yeni bir bakış açısına ihtiyaç olduğunu vurguladı.
Uğurlu, yaptığı açıklamada, “Bizler, aslanlar gibi çalıştık, emek verdik, hakkımızı istiyoruz. Çok çalışan, az çalışandan 17-20 yıl sonra nasıl emekli olabilir?” diyerek emeklilik sistemine getirilen adaletsizliklere dikkat çekti.

Yorum yapın