Netanyahu çözüm istemiyor!

Netanyahu, yayımladığı görüntülü açıklamada, şu ana kadar 110 esiri geri getirdiklerini ve tamamını geri getirmeye kararlı olduklarını ifade ederek, “HAMAS’ın teslim olma şartlarını” reddettiğini söyledi.
Esirlerin serbest bırakılması karşılığında HAMAS’ın savaşın sona ermesi ve İsrail işgal güçlerinin Gazze’den ayrılması taleplerinin olduğunu belirten Netanyahu, bunu kabul etmeleri halinde “askerlerin boşuna ölmüş olacağını, vatandaşların güvenliğinin garanti altına alınamayacağını ve bir başka 7 Ekim’in an meselesi olacağını” savundu.
Netanyahu, “Savaşı tüm cephe ve sektörde sürdürüyoruz. Hiçbir teröriste dokunulmazlık vermiyoruz. Ne Gazze’de ne Lübnan’da ne Suriye’de ne de başka bir yerde. Kim bize zarar vermeye çalışırsa ona zarar veririz” ifadelerini kullandı.
MISIR’DAN İSRAİL’E “CİDDİ OLMAMA” SUÇLAMASIÖte yandan ABD, Katar ve Mısır arabuluculuğunda İsrail ile HAMAS arasında esir takasına ilişkin yürütülen müzakerelerde, Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil’in İsrail heyetini “ciddi olmamakla” suçladığı belirtildi. Mısırlı arabulucuların görüşlerine yer verilen haberlerde, kamuoyu önünde görüşmelere dair uzlaşmaz bir tutum takınan İsrail tarafında fikir ayrılığı olduğuna ve İsrail kabinesinde esirlere öncelik verilmesi çağrısı yapıldığına işaret edildi. Mısır heyetinden alınan bilgilere de yer verilen haberde, Salı günü Kahire’deki görüşmelerde İsrail tarafının esirlerin serbest bırakılması karşılığında Gazze’de saldırılara son vermeyi reddetmesi ve karşı teklifte bulunması üzerine, Mısır’ın baş müzakerecisi ve İstihbarat Başkanı Abbas Kamil’in İsrail ekibini müzakereler konusunda “ciddi olmamakla” suçladığı belirtildi.
 
 

Yorum yapın