Miraç Kandili ne zaman? Miraç’ta verilen 3 büyük hediye nedir?

Müslümanlar için af ve mağfiret ayı olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazanı kapsayan üç ayları idrak ediyoruz. Üç aylar içinde öyle günler var ki büyük af, mağfiret ve terakiyye vesile edecek mahiyete sahiptir. Bu mübarek günlerin eda edilmesi Mü’minlere tefekkür, idrakinin genişlemesine vesile kılar. Üç ayların içinde bu mübarek günler Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi’dir. Üç ayların ilk kandili olan Regaip Kandili 11 Ocak Perşembe akşamı idrak edilmesi sonrasında İslam alemi Miraç Kandilinin idrak etmenin heyecanını içinde. Bu bakımdan Miraç Gecesi’nin ne zaman idrak edileceği merak konusu oldu. Peki, Miraç Kandili ne zaman, hangi gün merak ediliyor. Detaylar haberimizde…
MİRAÇ GECESİNİNİ TARİHİ NE ZAMANKainatı Efendisi Hz. Muhammed’in (S.A.V) Allah’ın (C.C) huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Gecesi 6 Şubat’ta idrak edilecek. Miraç Kandili, Hicri takvime göre Recep ayının 27. gecesidir.
MİRAÇ NE DEMEK?”İsra ve Miraç mucizesi” ismiyle anılan bu olay, Kur’an-ı Kerim’de İsra ve Necm surelerinde ifade ediliyor. “İsra olayı”, Hazreti Muhammed’in bir gece Mekke’den Kudüs’e, “Miraç olayı” ise gökler ötesine yaptığı yolculuğa deniliyor.
MİRAÇTA PEYGAMBERİMİZE VERİLENE HEDİYELER NELER?Resulullah Efendimize (SAV), miraçtan üç büyük hediye verilmiştir: Birincisi gözümün nuru, müminlerin miracı dediği namaz; ikincisi Bakara suresinin son iki ayeti; üçüncüsü de istikametini imana çeviren herkesin, sonunda cennete gireceği müjdesidir. Bu üç hediye aslında, İslâm’ın temel gayesidir.

Yorum yapın