Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva’dan Güney Afrika’nın açtığı soykırım davasına destek!

Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva, Uganda’nın başkenti Kampala’da gerçekleştirilen Bağlantısızlar Hareketi Devlet ve Hükümet Başkanları 19. Zirvesi’nde gerçekleştirdiği konuşmada, Filistin’deki durum için “acilen” ateşkes çağrısında bulundu.
“İNSAN HAKLARINA AYKIRI TÜM EYLEMLERİ KINIYORUZ”Güney Afrika’nın, Soykırım Sözleşmesi’nin İsrail tarafından ihlal edildiğine ilişkin mahkeme önünde sunduğu girişimi takdir ettiğini kaydeden Leyva konuşmasının devamında; “Uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırı tüm eylemleri kınıyoruz.  Yüz binlerce insanın hayatına mal olan bu çatışmayı kesin bir çözüme kavuşturacak uluslararası bir barış konferansının yapılmasını koşulsuz destekliyoruz” dedi.
“GERİLİMLERİN ÇÖZÜMÜ DİYALOGTAN GEÇER”İklim kriziyle mücadeleyi hatırlatan Alvaro Leyva; “Dünyada devam eden çatışmalar, iklim krizinin üstesinden gelmeyi imkansız hale getiriyor, geri döndürülemez şekilde insan hayatına ciddi zararlar veriyor. Orta Doğu’da artan gerilimlerin çözümü diyalog ve karşılıklı feragatlerden geçer” şeklide konuştu.
Son olarak, Küba’ya karşı uygulanan “tek taraflı ambargoları” kınadıklarını dile getiren Leyva, Kolombiya’nın, bu hususta sesini daima yükselteceğini ifade etti.

Yorum yapın