Emeklilere zam teklifi bu hafta meclise geliyor

Meclis Genel Kurulu bu hafta, SSK ve Bağ-Kur emeklilerini ilgilendiren kanun teklifi üzerinde çalışacak.
EMEKLİLERE YAPILACAK ZAM GÖRÜŞÜLECEK Salı günü gündeme alınacak teklifle, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yüzde 5 zam yapılacak ve en düşük emekli maaşı 10 bin liraya yükseltilecek.
ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ ARTTIRILACAKİşverenlere asgari ücret desteği 700 liraya çıkarılacak. Düzenlemede, istihdamı korumaya yönelik kapsamlı teşvikler de bulunuyor. İşverenlere asgari ücret desteği artırılırken, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırılacak. Asgari prim ödeme gün sayısı 450 güne düşürülecek ve genel salgın durumu, kısa çalışma gerekçesi olarak yasaya eklenecek.
Ayrıca, işverenlere sigorta primi desteğinin süresi uzatılacak ve kadın ile genç istihdamını teşvik eden destekler 2 yıl daha devam edecek.
TEKLİFLER BU HAFTA MECLİSE GELECEKBu hafta Meclis’te ayrıca, liderlerin grup kürsüsünden milletvekillerine hitap etmeleri bekleniyor. Düzenlemelerle ilgili olarak hazırlıklar sürerken, Sağlık Bakanlığı ve enerji ile ilgili taslakların da ilgili bakanlıklarla çalışıldığı ve önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması öngörülüyor.

Yorum yapın