Doğu Türkistan’da 7.0 büyüklüğünde deprem  

Doğu Türkistan’a bağlı Aykol kasabası merkezli 7,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), depremle ilgili ilk açıklamasında Kırgızistan’da merkez üssü Kızıl-Su olan 7,0 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirirken USGS daha sonra depremin merkez üssünü Doğu Türkistan’ın Aykol kasabası olarak güncelledi.
Deprem tüm bölgede hissedildiTüm Orta Asya’da hissedilen deprem başta Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan olmak üzere bölge ülkelerde halk paniğe kapılarak evlerini terk etti ve sokaklara çıktı.
ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) Türkiye saatiyle 21:09’da Kırgızistan’da 7.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. Depremin merkez üssünün başlangıçta Kırgızistan’ın Kızıl-Suu (Kızılsu) bölgesi olduğu bildirilmiş, ancak daha sonra Doğu Türkistan’ın Aksu iline bağlı Üç Turfan ilçesindeki Aykol şehri olduğu açıklandı. Deprem Kazakistan, Tacikistan, Doğu Türkistan ve Kırgızistan’da güçlü bir şekilde hissedildi.
Yıkılan binalar varBölge ülkelerde can kaybının olup olmadığı netlik kazanmazken gelen görüntülerde binalarda yıkılma meydana geldiği görülüyor. Depremin derinliği 10 km olarak belirlendi. Depremin ardından bölgede 5.5, 5.1 ve 5 büyüklüğünde depremler daha oldu.
Kırgızistan Acil Durumlar Bakanı Boobek Ajikeyev, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yerel saatle 00.09’da meydana gelen deprem sonucunda ülke genelinde hasar ve can kaybının olmadığını aktardı.

Yorum yapın