TBMM’de bu hafta! Emekliye ek zam görüşülecek

TBMM Genel Kurulu, içerisinde en düşük emekli aylığının 10 bin liraya yükseltilmesi, SSK ve Bağkur emekli maaş artış oranına yüzde 5 ek zam ilave edilmesine yönelik düzenlemeleri de içeren çalışma hayatıyla ilgili kanun teklifini bu hafta görüşecek.
Genel Kurul, 23 Ocak Salı günü çalışmalarına başlayacak.
Kurulda, çalışma hayatıyla ilgili düzenlemeler içeren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini ele alınacak.
EMEKLİLER AÇLIK SINIRININ ALTINA MAHKUMTeklifte şunlar yer alacak:
En düşük emekli aylığının 10 bin liraya yükseltilmesiSSK ve Bağkur emekli maaş artış oranına yüzde 5 ek zam ilave edilmesiAsgari ücret desteğinin 2024 yılında aylık 500 lira yerine 700 lira olarak uygulanmasıKısa çalışma gerekçelerine “genel salgın” durumunun da eklenmesiSigortalının kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için gereken asgari prim ödeme gün sayısı 600’den 450’ye indirilmesiİşveren eğer ilave kadın ve genç istihdamı sağlıyorsa sigorta prim desteğinin 2 yıl uzatılmasıAyrıca Genel Kurul, bazı uluslararası sözleşmelere ilişkin kanun tekliflerini görüşecek.
Salı ve çarşamba günleri Mecliste grubu bulunan siyasi partiler grup toplantılarını yapacak.
Meclis’e sunulması beklenen yeni düzenlemelerin de hazırlıkları devam ediyor. AKP’li kurmaylar Sağlık Bakanlığı ve enerji ile ilgili taslaklar üzerinde ilgili bakanlıklarla çalışıyor.
Tekliflerin önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması bekleniyor.

Yorum yapın