Şaban ayının ilk gecesi ve gündüzde kılınacak namazın faziletleri neler? Şaban ayında ilk namaz nasıl kılınır…

Mübarek üç ayların ikincisi olan Şaban ayı, 11 Şubat 2024 (1 Şaban 1445) Pazar günü başlıyor. Bu mübarek ayda namaz kılmak, dua etmek, zikir çekmenin büyük faziletleri vardır. Peygamberimiz (SAV) de bu ayı eda etmenin faziletlerinden bahsetmiştir. Bir hadisi şeriflerinde Kainatın Efendisi Peygamberimiz (SAV), “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır” buyurmuştur. Burada konu olan hadisi şeriften de anlaşıldığı üzere Berat Kandilini Şaban ayında bulunan günlerdendir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu ayda ibadetin çok değerli olduğunu bildirmiş ve  bu bakımdan Şaban ayı, aynı zamanda insanları Ramazan ayına hazırlamak için iyi bir fırsat olduğu bilinmektedir. Namaz ve oruç başta olmak üzere birçok ibadetin önemli olduğu ayda kılınan Şaban-ı Şerif ayı namazları kaç rekattır? Hangi namazlar kılınır? İlk gün, ilk gece ve 27. günün en meşhur namazları nasıl kılınır? Detaylar haberimizde…
Şaban Ayı İlk Gece Namazının FaziletiÜç ayların manevi ve bereketinin başlangıcı olan Recep ayını geride bırakarak girilen Şaban-ı Şerif ayı da namaz, oruç, sadaka ve diğer ibadetlere bol ecir ve sevabın verildiği bir aydır. Namazın hediye edildiği Miraç gecesinden birkaç gün sonra başlayan Şaban ayı, İslam’ın en önemli ibadeti olan namaz için çok kıymetlidir. Farz olan 5 vakit namazımızın yanı sıra bu aya özel bir namaz daha vardır. Şaban ayının ilk günü, ilk gecesi ve 27. gecesi kılınacak namazlar vardır. Namazlar iki rekat olarak kılınır ve selam verilir. Namazlar akşamdan sonra veya yatsıdan sonra kılınabilir. Bu özel günlerde kılınan ve günümüze kadar ulaşan namazlar, Hadis-i Şerif, Sahabe, Tabiin, Tebe-i Tabiin veya ümmetin salihlerinden rivayet edilen namazlardır.
Şaban ayının ilk gecesi namazı nasıl kılınmalıdır?Üç ayların ikincisi olan Şaban ayında da kılınan namaz nafile bir namazdır. Nafile namaz, “Niyet ettim Allah rızası için nafile namaz kılmaya” demektir. “Allah-u Ekber” denilerek tekbir alınır ve namaza başlanır.
Şaban ayının ilk gecesi kılınan namazda hangi sureler okunur?12 rekattan oluşan Şaban ayının ilk gece namazı iki veya dört rekat olarak kılınır. Birinci rekatta 1 Fatiha ve 5 İhlas suresi okunur. İkinci rekata kalkıldığında 1 fatiha ve ardından bir sure okunur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in ilk gece namazı ile ilgili bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor: “Kim Şabanın ilk gecesi, ilk rekatında bir fatiha ve beş ihlas okuyarak on iki rekat namaz kılarsa, Allah (c.c.) ona on iki bin şehit sevabı verir. On iki sene ibadet sevabı alır. Anasından doğduğu günkü gibi hatalarından arınır ve seksen güne kadar üzerine hiçbir hata yazılmaz.”
Şaban ayının ilk yatsı namazı 2024 yılında ne zaman kılınacak?Şaban ayı 11 Şubat 2024 Pazar günü başlar, ancak namaz bir karşılama olarak ifade edildiği için ilk yatsı namazı Şaban ayını karşılayan gecede, yani 10 Şubat 2024 Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece kılınır.
Şaban ayının ilk günlük namazıŞaban ayının ilk gecesinde kılınması gereken bir namaz ve ilk gününde kılınması gereken bir namaz vardır. İlk vakit namazı Şaban ayının ilk günü kılınır. 11 Şubat 2024 Pazar günü Enes (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre, namaz öğle ile şafak arasında kılınmalıdır: Enes (r.a.)’dan şöyle rivayet edilmiştir: “Kim Şaban ayının ilk günü iki rekat namaz kılar ve her rekatında bir fatiha, on ayetel kürsi ve Âl-i İmrân suresinin 18. ayetini okursa Allah (c.c.) onu mükâfatlandırır. Bu ayetleri okuyana Allah (cc) çok sevap verir.

Yorum yapın