Öğrenciler tatili nasıl değerlendirmeli? Konunun uzmanları anlattı

Ara tatilde öğrenciler gece geç saatlerde uyuyup geç uyanma hayalleri kurarken, ebeveynler ise çocuklarıyla hem güzel vakit geçirmek hem de onların verimli bir tatil yapmalarını sağlamak amacıyla çeşitli planlar yapıyor. Beslenmeden oyuna, spordan ödeve konunun uzmanları, yarıyıl tatilini verimli geçirmenin yollarını anlattı.
“ZİHİNLERİNE ÖDEVLERLE AŞIRI YÜKLEME YAPMAYIN”“Çocuklarınızın zihnine ödevlerle aşırı yükleme yapmayın” diyen eğitim koçu Metanet Dalgül, “19 Ocak ara tatilini öğrenciler sabırsızlıkla bekledi. Bazıları ailesi ile tatil yapmayı beklerken, büyük çoğunluk ara tatilini evde ödev yaparak geçirecek. Çocuklarınızın zihnine ödevlerle aşırı yükleme yapmayın! Ara tatiller öğrencilere zihnin odağını değiştirerek beyinlerini dinlendirmeleri için ayrılmış zaman dilimidir. Maalesef okullarda tatil ödevi olarak çok fazla ödev yükleniyor ve bu öğrencileri oldukça yoruyor. Okula geri döndüklerinde ise bir güncelleme olmadan, dinlenmeden kaldığı yerden devam ettikleri için yeteri kadar derslere odaklanamıyorlar. Tatilde ders çalışmak onları daha başarılı yapmaz! Onun yerine aileyle vakit geçirmek için bazı mantık ve strateji oyunları, kelime oyunları oynayabilirler. Bu hem aileyle iletişimi besler ve kaliteli zaman geçirmenizi sağlar” şeklinde konuştu.
“TV KARŞISINDA SAATLERCE HAREKETSİZ KALMAYIN”Dr. Hakan Özkul ise çocukların tatilde beslenmesine dikkat çekerek, öğün atlanmaması ve sabah kahvaltılarının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi. Özkul şöyle devam etti: “Tatilde abur cubur ve fast food’dan uzak durulmalı. Bilgisayar, tablet ve televizyon önünde saatlerce hareketsiz kalınmamalı. Uyku düzeni aksatılmamalı, uyku süreleri kısaltılmamalı. Kalsiyum, vitamin ve mineral zengini ev yoğurdu, peynir ve süt mutlaka yenilmeli. Omega 3, vitamin, protein ve mineral zengini olan balık haftada 2-3 porsiyon tüketilmeli. Bolca renkli sebze ve meyve yemeli salata yemeliler. Özellikle turunçgiller, portakal ve mandalina vitamin C açısından çok zengindir. Nar ve elma da bolca tüketilmeli. Mevsim kış dolayısıyla nezle grip ve Kovid salgınları çok yaygın. Kapalı yerlerde uzun süre kalınmamalı, havadar yerler tercih edilmeli.”

Yorum yapın