AYM, yüzde 2’lik sendika barajını iptal etti… “4688 sayılı kanun değişmeli”

Anayasa Mahkemesi (AYM), kamu görevlilerinin toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanabilmesi için yüzde 2 barajını aşan sendikalara üye olma şartı getiren düzenlemeyi iptal etti. AYM düzenlemeyi Anayasaya aykırı buldu.
TBMM’de “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” 22.12.2022 tarihinde görüşülerek kabul edilmişti. Düzenlemelerin kabul edilmesinin ardından CHP, ilgili kanunun 11 ve 12’nci maddelerinin iptali talebiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. Başvuruya ilişkin karar geçtiğimiz gün çıkarken Yüksek Mahkeme, kanunun 11’inci maddesiyle, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin değiştirilen ek 4’ncü maddesinde yer alan “yüzde 2” ibaresini iptal etti.
İlgili düzenleme ile kamu görevlilerine, toplam kamu görevlisi sayısının en az yüzde 2’sini üye olarak kaydeden sendikalara üye olma koşuluyla toplu sözleşme ikramiyesi ödenmesini öngören düzenleme Anayasaya aykırı bulundu.
“KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLERİ ZORUNLU KILMAKTA”Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, alınan iptal kararının ardından bir yazılı açıklama yayınlayarak, mevcut yasanın düzenlenmesi için çağrıda bulundu. Yalçın, yaptığı açıklamada, “Alınan karar kamu görevlileri sendikacılığı alanında baştan beri eksik bırakılan, evrensel ilkelerde karşılığı, işçi sendikalarında pratiği olan ve her fırsatta dile getirdiğimiz dayanışma aidatının hayat geçirilmesini kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu durum açık ve net olarak göstermektedir ki; 4688 sayılı Kanun’da günün şartlarına, evrensel ilkelere, örgütlenme özgürlüğüne dair eksikliklerin görülerek, yetkinin hukukunu koruyan köklü değişikliklerin yapılmasını zorunlu kılmaktadır. 7’nci Dönem Hakem Kurulu Kararında yer alan ‘4688’in değiştirilmesi’ hükmümüz; palyatif düzenlemeler yerine bir bütün olarak ele alınacak şekilde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinesinde birlikte çalışılarak, yasal düzenleme acilen yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yorum yapın