Öğrencisine hakaret ve darptan yargılanıyordu: O öğretmenin cezası belli oldu

OLAY NASIL YAŞANDI? Kocaeli’nin İzmit ilçesinde 10 Haziran 2022’de, İzmit Mesleki Eğitim Merkezinde öğretmen C.D’nin, ders sırasında öğrencisi M.H.Y’yi (17) darbettiği anların başka bir öğrenci tarafından cep telefonuyla kaydedilerek sosyal medyada yer alması üzerine Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılmıştı.
Kocaeli 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, her iki tarafın avukatları katıldı. Tutuksuz yargılanan öğretmen C.D. ile mağdur M.H.Y. ise duruşmada yer almadı.
6 AYDAN 1 YILA KADAR HAPİS VEYA ADLİ PARA CEZASICumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, sanık C.D’nin, mağdur M.H.Y’yi “basit tıbbı müdahaleyle giderilebilir ölçüde yaraladığı” gerekçesiyle 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis veya adli para cezasına çarptırılmasını, hakaret suçundan ise beraatini talep etti.
Katılan avukatı mütalaaya karşı diyeceklerinin bulunmadığını belirterek, sanığın cezalandırılmasını istedi.
Sanık avukatı ise katılanda travmatik bulguya rastlanmadığını belirterek , “Katılan, raporda da belirtildiği gibi beden ve ruh bakımından kendisini savunabilecek, ifade edebilecek durumdadır. Ama görüntü kayıtları incelendiğinde gülüşmelerin yaşandığı, herhangi bir karşı koymanın gerçekleşmediği, tanık beyanlarından da şaka amaçlı eylemde bulunup gülüşmeler yaşandığı sabittir.” dedi
Mahkeme, sanığın, hakaret suçundan beraatine, basit yaralama suçundan ise 3 bin lira adli para cezasına çarptırılmasına ve hükmün açıklamasının geriye bırakılmasına karar verdi.

Yorum yapın