Scope Ratings’tan Türkiye ekonomisine dair dikkat çeken açıklama

Almanya merkezli kredi derecelendirme kuruluşu Scope Ratings, Türkiye’nin ekonomik ve finansal risklerinin son dönemdeki politika normalleşmesi ile birlikte hafiflediğini açıkladı. Yapılan açıklamada, mevcut politikanın sürdürülebilir ve dikkatli bir şekilde yönetilmesi durumunda, uzun vadede kredi temellerinin iyileşebileceğine işaret edildi.
Scope Ratings, geçtiğimiz Cuma günü Türkiye’nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu “B-” olarak teyit ederken, yerel para cinsinden notunu “B” olarak belirlemiş ve görünümünü “negatif”ten “durağan”a revize etmişti.
Açıklamada ayrıca, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın çift haneli enflasyonu düşürmek için sıkı para politikası uygulamasının, kredibilitesini artırdığı ve ülkenin sağlam ekonomi yönetimi itibarındaki zararın bir kısmını onardığı belirtildi.
Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
“Çeşitli faiz oranı artışları ve seçici kredi sıkılaştırması, kredi büyümesini ve özel tüketimi yavaşlatmaya başlayarak 2024 yılında 250 milyar  ABD doları (GSYİH’nin yaklaşık %19’u) olarak tahmin ettiğimiz cari açığı ve dış brüt finansman ihtiyacını azalttı. Yabancı yatırımcı duyarlılığının artması sermaye girişlerine dönüştüğü için finansman ihtiyaçlarının karşılanması da daha kolay olacaktır. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2024 yılında 10 milyar ABD doları tutarında dış finansman sağlamayı planlıyor.Daha sıkı para politikasının bir diğer faydası da Türkiye’nin  altın hariç brüt uluslararası rezervlerinin Mayıs 2023’teki 55,7 milyar dolardan Aralık ayında 92,8 milyar dolara yükselmesidir. Buna rağmen uluslararası rezervler brüt finansman ihtiyacını karşılamada yetersiz kalıyor.TCMB’nin son dönemdeki ortodoks politika yaklaşımını sürdürmesi durumunda, Türkiye ekonomisinin kademeli olarak yeniden dengelenmesini ve bunun sonucunda dış şoklara karşı dayanıklılığın artmasını bekleyebiliriz.Ancak enflasyonun düşürülmesinde ilerleme sağlanana kadar dış ve finansal riskler ön planda olmaya devam ediyor. Bunun nedeni aynı zamanda TCMB’nin döviz kurunu herhangi bir seviyede tutma taahhüdü olmaksızın lira üzerindeki kontrolünü bırakmasıdır.Reel politika faizleri, Mayıs 2023’teki -%31 seviyesinden Aralık ayında -%22 ile son derece olumsuz kalmayı sürdürüyor. Artan tüketici fiyatlarının kontrol altına alınması zaman gerektirecek. Bu nedenle, liradaki değer kaybı ve para politikası aktarımındaki gecikmeler nedeniyle enflasyonun geçen yılki %53’ten 2024’te ortalama %60’a çıkmasını bekliyoruz.Şubat 2023 depreminin ardından yeniden yapılanma çalışmaları nedeniyle sıkı finansman koşullarının telafi edilmesi nedeniyle GSYİH büyümesinin orta derecede azalması bekleniyor. Reel GSYİH büyümesinin 2023’teki %4,1’den 2024’te %3,3’e düşeceğini öngörüyoruz.”

Yorum yapın