Cansuyu, 2023 çalışmalarını değerlendirdi: Gayretlerle dolu bir yıl oldu

Dernek olarak kuruldukları ilk günden itibaren milyonlarca mağdura ulaştıkları belirtilen açıklamada, “Geride bıraktığımız 2023 yılı da Cansuyu için gayretlerle dolu bir yıl oldu. Yıl içerisindeki çalışmalarımızda en önemli yeri büyük bir üzüntü ile yaşadığımız deprem felaketi aldı” ifadeleri kullanıldı.
Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 2023 yılında yaptıkları çalışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Dernekten yapılan yazılı açıklamada, 2023 yılında en önemli çalışmaların deprem bölgesinde yapılan çalışmalar olduğu belirtilirken, Cansuyu Arama Kurtarma (CAK) ekibinin bölgelerde AFAD ile birlikte faaliyetler gerçekleştirdiği kaydedildi.
DEPREM BÖLGESİNE AYLARCA YARDIMLAR ULAŞTIRILDIDeprem bölgesinde tüm şehirlerde koordinasyon merkezleri, lojistik merkezleri ve aşevleri kurulduğu hatırlatılan açıklamada, acil ihtiyaçların tespit edilmesinin ardından bölgelerde köylere, mahallelere acil yardımların aylarca ulaştırıldığının altı çizildi. Açıklamada, Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Millî Gençlik Vakfı (MGV) ve Milko teşkilatlarının sahada olduğu kaydedildi.
FİLİSTİN VE GAZZE’DE ÇALIŞMALAR YOĞUNLAŞTIRILDIFilistin ve Gazze meselesinin vazgeçilmez bir dava olduğu kaydedilen açıklamada, Gazze ve Filistin’de çalışmaların devam ettirildiğine dikkat çekildi. Bölgede çok sayıda alanda çalışmalar devam ederken, 7 Ekim’den itibaren İsrail’in saldırılarının sürdüğü süreçte yardımlara hız verildiği kaydedildi. Bölgede, gıda paketleri, günlük sıcak yemek ikramları, battaniye, giyecek gibi türlü yardım malzemeleri ve acil insani yardımların ulaştırılmaya devam ettiğinin altı çizildi.
81 İLDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYORTürkiye’de yaşanan ekonomik krize dikkat çekilen açıklamada, vatandaşların zorlaşan şartlarına karşı, muhtaç durumda olan vatandaşlara yönelik yardımların devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, 81 ilde temsilcilikler aracılığı ile tespit edilen ailelerin gıda paketleri, giyim malzemeleri, bot-mont, kırtasiye malzemeleri gibi onlarca kalem ile gereksinimleri karşılandığı belirtildi. Bağışçıların destekleri ile 81 ilde çalışmaların devam edeceğinin de altı çizildi.
BUGÜNE KADAR BİNLERCE SU KUYUSU AÇILDIDünya üzerinde 2 milyardan fazla insanı direkt etkileyen temiz suya ulaşma sorununa karşı da çözümler üretildiğine dikkat çekilen açıklamada, Afrika ülkeleri başta olmak üzere, onlarca ülke, yüzlerce bölge de bugüne kadar binlerce su kuyusu açıldığı belirtildi.
RAMAZAN VE KURBAN’DA MİLYONLARA ULAŞILDIGeçen sene Ramazan ve Kurban dönemlerinde de muhtaçlara ulaşıldığı belirtilen açıklamada, onlarca ülke ve yüzlerce bölgede 3 milyon insana Kurban etlerinin ulaştırıldığı kaydedildi. Ramazan döneminde ise önceliğin deprem bölgesine verildiğine dikkat çekilen açıklamada, Ramazan boyunca deprem bölgesinde koordinasyon ve lojistik merkezleri, bölgelerde kurulan aşevleri ve mobil ekipleri ile depremzede vatandaşlara hizmet verilmeye devam ettiği belirtildi. Ramazan içerisinde Afrika, Asya ve Filistin’de çalışmaların da devam ederek, hayır sahiplerinin bağışları ile milyonlarca insanın iftar ve sahur sofrasına ulaştığı kaydedildi.
YETİM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR, BÖLGELERDE KALICI ESERLER BIRAKILIYORBirçok çalışmanın da yürütüldüğü belirtilen açıklamada, dünya üzerinde birçok bölgede yetimlere 12 ay boyunca bağışçılar tarafından verilen aylıkların ulaştırıldığı belirtilirken, açıklamada birçok noktada kalıcı eserler kazandırıldığı da hatırlatıldı. Açıklamada, Gazze’de yapılan Oğuzhan Asiltürk Meslek Edindirme Merkezi ile bölgede yaşayan insanların iş bulma fırsatı sağlandığı, Bangsomoro’da üniversite kampüsü inşasının sürdüğü belirtildi. Farklı kıtalarda cami, mescit, okul, hastane, sağlık ocağı ve derslikler gibi yapıların bazılarının açıldığı ve inşaatların da sürdüğü kaydedildi.
“DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUZ”Yapılan çalışmalar ile ilgili bir açıklamada bulunan Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü, ilk günden itibaren çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Kurulduğumuz günden bugüne bağışçılarımızın, aziz milletimizin emanetlerini mazluma, mağdura ulaştırmanın huzurunu yaşıyoruz. Gayretlerimize daha da artırarak devam edeceğiz. Çünkü sarılacak çok yara, ulaşılacak çok diyar var. Kardeşlerimiz bizi bekliyor. Cansuyu Derneği olarak haritalarda bile bulunması zor olan diyarlara, kardeşlik köprüleri örüyoruz. Bu vesileyle yürütülen çalışmalarımızda, yapılan büyük ve önemli işlerde, ulaşılan her insanda, sarılan her yarada, alınan her duada en büyük pay sahibi olan bağışçılarımıza ve aziz milletimize teşekkür ediyor, hayırlı çalışmalarımızda desteklerini bekliyoruz” dedi.
 

Yorum yapın