Şili Devlet Başkanı: Gazze’deki durum 1945’teki Berlin’den çok daha kötü

Boric Pazartesi günü bu sözleri, 2. Dünya Savaşı’nı sona erdiren Berlin’in düşüşüne atıfta bulunarak yaptı. Şili Devlet Başkanı, “Neredeyse tüm evler yıkıldı ve 1,5 milyon insanın uyuyacak yeri yok. Yiyecekleri tükeniyor” dedi.
İsrail rejimi, Gazze direniş gruplarının işgal altındaki bölgelere Aksa Tufanı Operasyonu düzenlediği 7 Ekim 2023’ten bu yana Filistin topraklarına yönelik acımasız askeri saldırısını sürdürüyor.
İsrail soykırımı şu ana kadar çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 24 binden fazla Filistinlinin hayatına mal oldu, binlercesi de yaralandı.
“KATLİAMIN DURMASI GEREKİYOR”Şili cumhurbaşkanı, “Gazze’de her gün 200’e yakın Filistinli hayatını kaybediyor. Bu katliamın artık durdurulması gerekiyor” dedi.
Milyonlarca Gazzeli, Birleşmiş Milletler’e göre Filistin topraklarının nüfusunun yaklaşık yüzde 85’ini yerinden eden İsrail saldırısının bir sonucu olarak evsiz kaldı. İsrail rejimi ayrıca Gazze’ye yönelik topyekun bir kuşatma uygulayarak bölgeye yiyecek, su, yakıt ve ilaç akışını engelliyor.
Şili Devlet Başkanı, Gazze’de devam eden soykırım nedeniyle geçen yıl Kasım ayında İsrail’deki büyükelçisini istişarelerde bulunmak üzere geri çağırmıştı.
Yarım milyona yakın Filistinliyi barındıran Şili, Arap ülkeleri dışında en büyük Filistin topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Latin Amerika ülkesi, Filistin’i 2011 yılında “özgür, bağımsız ve egemen bir devlet” olarak tanıdı.

Yorum yapın