Hamas İsrail’e yeni bir korku saldı: ‘Yeşil Şapkalılar’

El Cezire’de yayınlanan bir makalede Muhammed Yusuf, Filistin Direniş Hareketi’nin siber gücü olan ve zaman zaman İsrail’in saldırılarını devre dışı bırakma veya kontrol etmede önemli bir rol oynamayı başaran Hamas’ın ‘Yeşil Şapkalı Hackerlar’ı hakkında kısa bir araştırma yazısı yazdı.
Yusuf, Google mağazasından ücretsiz olarak indirilen ve Android telefonlar için tasarlanmış ‘ Altın Kupa’ (Golden Cup) uygulamasını örnek verdi. Bu basit uygulama 2018 yazında piyasaya sunuldu ve her Dünya Kupası maçıyla ilgili maç tarihleri, goller ve istatistikler için en hızlı kaynak olma vaadinde bulundu.
Uygulama dünya çapında birçok kişi tarafından hızlı bir şekilde indirildi. Ayrıca Hamas’ın Yeşil Şapkalı Hackerları tarafından da indirildi. Peki bu uygulamanın nesi bu kadar ilginçti?
Makalesinde, “Bu uygulama söz konusu olduğunda, kötü amaçlı yazılım, Google tarafından uygulanan güvenlik tarama sürecini atlatmak amacıyla Google Store’dan uygulama indirildikten sonra kasıtlı olarak yükleniyor.” diyen Yusuf, “Bu, bilgisayar korsanlarına akıllı telefondaki kodu uzaktan yürütme fırsatı verdi, böylece kodun tam kontrolünü ele geçirebildiler ve bununla konumu izleyebildiler. Ek olarak kameraya ve mikrofona erişebildiler, fotoğraf yükleyebildiler, çağrıları dinleyebildiler ve telefondan dosya çıkarabildiler.” ifadelerini kullandı.
Bu basit hile sayesinde, Filistin Direniş Hareketi Hamas’ın askeri kanadı, muhtemelen binlerce İsrail askerine ait cep telefonlarından büyük miktarda veri toplamayı başardı.
‘Yeşil Şapkalı Hackerlar’
Araştırmacı Muhammed Yusuf’a göre, Hamas’ın siber birimi dünyaca ünlü değil ve çoğu zaman olduğu gibi bir hükümete bağlı da değil. Bunun yerine yetenek odaklıdır ve teknolojik altyapının aksine çoğunlukla insan zekasına dayanır.
Nasıl başladı?
Yusuf’a göre, ilk büyük siber saldırı 2012’de gerçekleşti. Ancak Hamas, Ekim 2022’ye kadar böyle bir birimin varlığını duyurmamıştı. Bu durum, birimin kurucusu Cuma el-Tahla’nın kimliğinin artık gizli tutulmasına gerek kalmamasıyla ilgili olabilir. El-Tahla, Filistinliler tarafından ‘Kudüs Kılıcı Savaşı’ olarak bilinen Mayıs 2021 savaşında İsrail tarafından şehit edildi.
El Kassam’dan bir kaynak El Cezire’ye şunları söyledi:
“Bu birimin kurulması, direnişin teknik saldırılarını organize etmeyi ve bu saldırıları, özellikle saha saldırı operasyonları veya düşman operasyonlarını engellemek açısından bilgiden yararlanma konusunda daha da geliştirmeyi amaçlıyordu.”
Nitekim 7 Ekim’deki Aksa Tufanı operasyonundan bu yana, paralel bir savaş alanı yaşanıyor ve bu operasyondaki başarı da Yeşil Şapkalı Hackerlar’ın yeteneklerine atfediliyor. Her ne kadar hizmet reddi saldırıları (DoS) grup tarafından kullanılan stratejilerden biri olsa da, Hamas’ın bilgisayar korsanları “casusluk operasyonlarına ve istihbarat toplamaya” öncelik veriyor.
‘Yeşil şapkalı bilgisayar korsanları’ terimi, Atlantic Council Foundation tarafından Kasım 2022’de yayınlanan bir raporda ortaya atıldı. Analize göre bu terim, siber güvenlik çevrelerinde iyi bilinen bir terim ve hackleme dünyasında nispeten yeni bir uzmana atıfta bulunuyor. Her ne kadar bu hacker deneyimsiz olsa da, raporda, “kendisini tamamen sahada etki oluşturmaya adamıştır ve yolculuğu boyunca meydana gelen her şeyden sürekli olarak bir şeyler öğrenmeye heveslidir.” şeklinde nitelendiriliyor.

Yorum yapın