Emekliler ek zam bekliyor! Milyonların gözü kabine toplantısında

Milyonlarca emeklinin beklendiği ek zam talebi için  gözler kabine toplantısına çevrildi. Yüksek enflasyonun maaşları erittiği piyasa koşullarında hayat pahalılığı günden güne artıyor. Yaşanan ekonomik sıkıntılar, emeklinin geçim derdini daha da arttırıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Beştepe’de toplanan kabine toplantısı, emekliye ek zam düzenlemesini ele alınması bekleniyor. Toplantıda, Hazine ve Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanları, emekliye ek zam formüllerine ilişkin sunum yaptı. Refah payı ve kademeli zam formüllerinin değerlendirildiği toplantıda, son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyledi. En düşük emekli maaşı (halen 7 bin 500 lira) tutarıyla birlikte ek zam oranlarının netleşmesi bekleniyor.
Emekli maaşlarında ek artış için yasal düzenleme gerekiyor. Ek artış düzenlemesinin Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri sırasında Pazartesi günü Meclis’e sunulacak olan tasarının geneline dahil edilmesi bekleniyor. Teklifin Meclis’teki Komisyon ve Genel Kurul süreci ile Cumhurbaşkanı tarafından onaylanma süreci dikkate alındığında, emekli maaşlarına yapılacak zammın değerlendirilmesi için Şubat ayı önem kazanıyor. Bu durumda Ocak ayı maaşları yüzde 37,5 oranında artacak olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak ayı farkı Şubat ayı maaşları ile birlikte ödenecek.
AKP’DEN VE HÜKÜMET KANADINDAN EK ZAM AÇIKLAMASI GELMİŞTİMeclis’te açıklama yapan AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, emekli zammına ilişkin olarak, “Oran verme imkanım yok, Kabine’de netleşecek.” dedi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, cuma günü gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda emekli zammına ilişkin olarak, “Emeklileri enflasyona ezdirmeme prensibimizden uzaklaşmış değiliz ve tüm gayreti sarf ediyoruz.” dedi.
Yılmaz, yapılacak düzenlemede yılbaşı ve temmuz ayını birlikte değerledireceklerini söyledi.

Yorum yapın