Adana hava durumu: Yağmur kuvvetli olacak, su baskınlarına dikkat! (16 Ocak 2024)

Adana için Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre parçalı çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların doğusunda kuvvetli olması bekleniyor.
Öte yandan şehirde çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği, kıyı kesimlerde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak, iç kesimlerde yağmur ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenmektedir. Yağışların; Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.
MGM’DEN ADANA’YA SEL UYARISI Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olması beklenmezken rüzgarların kuzey ve doğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, yer yer kuvvetli esmesi beklenirken, öğle saatlerinden itibaren Mersin’in batısında, kıyı kesimlerde ve kuzey kesimlerde güneyli yönlerden esmesi bekleniyor.
Adana (Merkez, Ceyhan, Kozan, İmamoğlu, Yumurtalık, Karataş), Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş il genelinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Mersin’in batı ilçelerinde (Anamur, Bozyazı, Gülnar, Silifke Erdemli) yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların genellikle 1500 m üzeri yüksek kesimlerde, Kahramanmaraş’ın kuzeyinde 1100 m üzeri yükseklerde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklendiğinden; kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, başta yüksek kesimlerde buzlanma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
Adana saatlik hava durumu ise şu şekilde;
09.00 – 12.00 saatleri arası: 12°C
12.00 – 15.00 saatleri arası: 15°C                     
15.00 – 18.00 saatleri arası: 13°C 
18.00 – 21.00 saatleri arası: 12°C
21.00 – 24.00 saatleri arası: 11°C

Yorum yapın