Osmanlı mirası Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi 487 yaşında!

Osmanlı mirası tarihi Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi 487. yaşına girdi. Bu vesileyle ülkenin en eski kütüphanesi konumunda olan Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi adına Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bir program tertip edildi.
“TOPLUMUMUZDA ÖZEL BİR KONUMA SAHİP”Tarihi kütüphanenin değerini bildiklerini ve bizlere sunduklarıyla gurur duyduklarını dile getiren Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, basın mensuplarına yaptığı açıklamada  “Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi’nin, Müslüman Bosna Hersek halkının hatırasının korunduğu bir yer olmasının yanında, toplumumuzda da özel bir yere sahip olduğu” ifade etti.
“KÜTÜPHANE BÖLÜMLERİNİ GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”Kütüphane Müdürü Osman Lavic ise, aynı zamanda yeni binalarına taşınmalarının 10. yılı olduğunu anımsatarak, yeni binada kütüphanenin arşiv, müze, bilimsel araştırma ve kültür bölümlerinin faaliyetlerini aynı anda geliştirmeye çalıştıklarını kaydetti.
Lavic, kütüphanede kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilmek için çalıştıklarını aktararak, bağışçılara teşekkürlerini iletti.
Program kapsamında, kütüphanenin çalışmalarına katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara teşekkür belgesi takdim edildi.
“KÜTÜPHANE BÜNYESİNDE 10 BİN EL YAZMASINI BULUNDURUYOR”Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi, 8 Ocak 1537’de dönemin Saraybosna kadısının, Gazi Hüsrev Bey Vakıfnamesi’ni onaylamasıyla kuruldu.
“Ülkenin en eski kütüphanesi” olarak kayıtlara geçen Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi Arapça, Türkçe ve Farsça dillerinde yaklaşık 10 bin el yazma esere ev sahipliği yapıyor.

Yorum yapın