Maden suyu diye maden sodası içmeyin!

Yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırmak için kullanılan maden suyu ve soda arasında doğallık bakımından ciddi fark vardır. Mineral deposu olan maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş içerisinde çözünmüş doğal mineral tuzları, elementler ve gaz içeren sulara verilen addır.
Maden sodası ise, içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit ve sodyum bikarbonat eklenerek elde edilen içecektir.
Maden suyu ve maden sodasının ikisi de mideyi rahatlatır fakat maden sodasının başka hiçbir işlevi yoktur, maden suyu ise aynı zamanda doğal bir mineral deposudur.
Doğal olması nedeniyle tüketilmesi önerilen doğal maden sularıdır.  Sodayla maden suyunu ayırt edebilmek için tüketicilerin ürünün üzerindeki etiketi dikkatli okuması gerekmektedir.
MADEN SODASI MİDE ASİT DENGESİNİ BOZABİLİRHer şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi maden suyu ve sodasının da aşırısı zarar verebilir. Yemekle birlikte aldığımızda hem mineralli sudan hem besinlerden mineral emilimi gerçekleştirilir. Bu nedenle yemek sırasında içecek olarak tercih edilebilecek bir alternatiftir. Fakat maden suyu diye satılan maden sodası, içerdiği fazla bikarbonat nedeniyle yemek sırasında ve hemen sonrası içildiğinde mide asit dengesini bozabilir.  Ülkemizde maden suyu adı altında da satılan sodanın içerisine katılan doğal olmayan aromalar, tatlandırıcılar ve aşırı bikarbonat da bulunmaktadır.

Yorum yapın