İsrail’in saldıracağı hedeflerin bilgisini veren kişi ortaya çıktı!

Yakın zamanda yayınlanan bir belge, Biden yönetiminin, savaşın harap ettiği Gazze Şeridi’ni hedef almak amacıyla, İsrail’e sessizce istihbarat sağladığını ve rejimin hava saldırıları düzenlemesine yardımcı olmak için işgal altındaki topraklara ABD Hava Kuvvetleri “istihbarat görevlilerini” görevlendirdiğini ortaya çıkardı.
Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında alınan ve çevrimiçi Amerikan haber kuruluşu The Intercept tarafından yayınlanan bir konuşlandırma emrine göre Biden yönetimi, en azından Kasım ayının başından bu yana Gazze üzerinde insansız hava aracı misyonları uçuruyor ve görünüşte İsrailli yetkililere Gazze’de tutulan esirler hakkında istihbarat sağlıyor.
İHA’ların ortaya çıktığı sırada, ABD’li General Pat Ryder, özel harekât kuvvetlerinin “hedef geliştirmeye katılmadığı” konusunda ısrar ediyordu. Ancak birkaç hafta sonra, 21 Kasım’da ABD Hava Kuvvetleri, aralarında istihbarat görevlilerinin de bulunduğu subaylar ve İsrail’e gidecek havacılar için konuşlanma yönergelerini yayınladı.
Dağıtım yönergeleri, Pentagon’un Orta Doğu Hava Kuvvetleri bileşen komutanlığı Hava Kuvvetleri Merkezi tarafından yayınlandı.
Belgede, “Hava Savunma İrtibat Ekibi” ve “İstihbarat Görevlisi (IEO) olarak atanan havacılar” da dahil olmak üzere İsrail’e gönderilen hava personeline konuşlanma talimatları yer alıyordu. Belge, Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) Güney Afrika tarafından İsrail’e karşı açılan soykırım davasıyla ilgili duruşmaları başlattığı bir dönemde geldi.

Yorum yapın