Gözlerinin yaşına bakmıyorlar! Çin devlet bankası eski Başkanı yolsuzluktan tutuklandı

Çin Yüksek Halk Savcılığı tutuklamayı bugün yapılan açıklamayla duyurdu.
ÖNCE PARTİDEN İHRAÇ SONRA TUTUKLANMAAçıklamada, yolsuzlukla mücadele otoritesinin soruşturmasının sonuçlanmasının ardından Tang Shuangning’in rüşvet ve zimmete para geçirme şüphesiyle tutuklandığı belirtildi.
Basında yer alan haberlere göre, Tang, bu ayın başlarında, ülkeye izinsiz kitap getirmek ve yasa dışı hediyeler kabul etmek gibi parti disiplinini ihlal iddialarıyla iktidardaki Komünist Parti’den de ihraç edilmişti.
ÜST DÜZEY İSİMLERE CEZALARAralık ayında, Çin merkez bankasının para politikası departmanı eski Başkanı Sun Guofeng, rüşvet almak, devlet sırlarını sızdırmak ve içeriden bilgi ticareti yapmaktan 16 yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı.
Geçtiğimiz Ekim ayında ise Çin Merkez Bankası’nın eski Başkanı Liu Liange, rüşvet ve yasadışı kredi sağlama şüphesiyle tutuklandı.
Şİ’NİN YOLSUZLUĞA SIFIR TOLERANS SİYASETİYolsuzluğa karşı sıfır tolerans tutumu Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in görev süresinin imza politikası haline geldi.
Şi Cinping taraftarları Çin Halk Cumhuriyeti liderinin ülkenin siyasetini ve ticaretini temizlediğini öne sürüyor. Muhalifler ise yolsuzlukla mücadele çabasının rakipleri tasfiye etmek için bir manevra olduğunu söylüyor.

Yorum yapın