Erzurum’un yeni ismi tartışma konusu oldu! İşte yapay zekanın Erzurum için önerdiği o isim?

Erzurum’un yeni ismi, bir yapay zeka motorunun Türkiye’deki şehirlere yeni isimler vermesi sonucunda “Gelimos” oldu.
MZT adlı bir firma tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda yapay zeka, güzelliği ve tarihi ile göz kamaştıran Erzurum şehrine  “Gelimos” adını verdi.
Erzurum için belirlenen “Gelimos” isminin kökeni ise Hititçe’de “güzel şehir” anlamına gelen “Gelimenos” kelimesine dayandığı söyleniyor.
Erzurumlular arasında isim değişikliğine yönelik farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı vatandaşlar, yeni ismin Erzurum’un kültür ve tarihine uygun olmadığını düşünmektedir. Diğer vatandaşlar ise, yeni ismin şehri daha iyi temsil edeceğini düşünmektedir.
Sonuç olarak, Erzurum’un isminin resmi olarak değiştirilip değiştirilmeyeceği henüz belli olmamakla beraber Erzurumlular arasında bu yeni isim tartışma konusu oldu.
ERZURUM NASIL BİR ŞEHİR?Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan en büyük 10. şehri olan Erzurum, tarihin ilk dönemlerinden beri yerleşim yeri olan, tarihi ve kültürel zenginliği, doğal güzellikleri ve kış turizmi ile öne çıkan bir şehirdir. Şehir, Erzurum Ovası’nın güneydoğusunda, Palandöken Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır.
Coğrafya:
Erzurum, Anadolu’nun en yüksek yerleşim yerlerinden biridir. Deniz seviyesinden 1959 metre yükseklikte yer alan şehir, yüksek bir yayla üzerinde kuruludur. Şehrin çevresi, Dumlu ve Palandöken Dağları gibi yüksek dağlarla çevrilidir. Şehrin batısı ve kuzeyi, verimli Erzurum Ovası ile kaplıdır.
Erzurum yüzölçümünün; %64’ü dağlık, % 20’si plato ve %12’si yaylalardan oluşmaktadır. Erzurum ilinin bir bölümü Karadeniz Bölgesi’ndedir. Diğer bir bölümü ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır.
İlin kuzeyinde Rize ve Artvin, kuzeydoğusunda Ardahan, batısında Bayburt ve Erzincan, doğusunda Kars ve Ağrı, güneyinde Bingöl ve  Muş bulunmaktadır. 20 ilçesi vardır. Bu ilçelerin 8 tanesi Karadeniz Bölgesi’nde geri kalan 12 ilçe ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ilçeleri İspir, Narman, Oltu, Olur, Pazaryolu, Şenkaya, Tortum, Uzundere’dir. Yine Aziziye ilçesinin Ovacık kesimi Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ilçeler ise şunlardır: Aşkale, Aziziye, Çat, Hınıs, Horasan, Karayazı, Karaçoban, Köprüköy, Palandöken, Pasinler, Tekman, Yakutiye.
İklim:
Erzurum, Türkiye’nin en yüksek ve en soğuk illerinden biridir. Deniz seviyesinden 1959 metre yükseklikte yer alan şehir, sert kara ikliminin etkisi altındadır.
Kışlar Erzurum’da çok soğuk ve karlı geçer. Sıcaklıklar genellikle -20 °C’nin altına düşer ve kar kalınlığı 2 metreyi geçebilir. Şehrin etrafını saran dağlar, kış aylarında yoğun kar yağışı alır.
Erzurum, tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Şehir, Hitit, Med, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Erzurum’da çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır.
Bunların arasında en önemlileri şunlardır:
Rüstem Paşa KervansarayıÇobandede KöprüsüTarihi Erzurum EvleriErzurum KalesiSaat KulesiYakutiye MedresesiErzurum Tabyaları:
Aziziye TabyalarıMecidiye TabyasıAğzıaçık TabyaSivişli TabyasıAhali TabyasıDolangez TabyasıGez TabyasıKüçük Höyük TabyasıBüyük Höyük Tabyasıİlâve TabyaUzun Ahmet TabyasıBüyük Kiremitlik TabyasıKüçük Kiremitlik TabyasıÇobandede TabyasıToparlak TabyaKüçük Palandöken TabyasıBüyük Palandöken TabyasıKaragöbek TabyasıTafta TabyasıErzurum’daki Cami ve Medreseler:
Çifte Minareli MedreseUlu CamiiYakutiye MedresesiLala Mustafa Paşa CamiiMurat Paşa CamiiDerviş Ağa CamiiAyazpaşa CamiiCaferiye CamiiGürcü Kapı (Aliağa) CamiiNarmanlı CamiiŞeyhler Camii ve MedresesiKurşunlu Camii ve MedresesiEhmal CamiiVani Efendi CamiiKasım Paşa CamiiBakırcı CamiiBoyahane CamiiPervizoğlu CamiiAbdurrahman Gazi CamisiZeynal CamiiŞafii Camiiİbrahim Paşa CamiiKale içi camii (Kale Mescidi)Taş CamiiAli Paşa CamiiBaşak CamiiEsad Paşa CamiiKöse Ömer Ağa CamiiCennetzade CamiiEski CamiiGürcü Mehmet Paşa CamiiTürbeler, kümbetler ve ziyaret yerleri:
Abdurrahman Gazi TürbesiAhi Tuman Baba türbesiAne Hatun TürbesiEbu İshak-ı Kazuruni türbesiEmir Şeyh (Abbas Şeyh) türbesiHabib Baba ve Timurtaş Baba türbeleri Yunus Emre türbesiÜç kümbetlerEmir Saltuk kümbetiİkinci kümbetÜçüncü kümbetDördüncü kümbetCemalettin Hoca Yakut kümbetiCimcime Sultan kümbetiÇifte Minareli Medrese kümbetiKaranlık kümbetMehdi Abbas kümbetiKırklar türbesiMahmut Paşa türbesiRabia Hatun türbesiHasan-ı Basri türbesiMaksut Efendi türbesiGümüşlü kümbet ve ŞehitlikFosfor Mustafa Sıdkı PaşaMehmet Ali PaşaHarbiye Nazırı Cemal PaşaHafız Hakkı PaşaMüzeler, anıt ve heykeller:
Erzurum Arkeoloji MüzesiErzurum Atatürk Evi MüzesiErzurum – Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi (Yakutiye Medresesi)Güzelova HöyükKaraz HöyükPulur HöyükSos HöyükAlaca höyükErzurum, doğal güzellikleri ile de dikkat çeken bir şehirdir. Şehrin çevresinde çok sayıda dağ, göl ve ova bulunmaktadır. 
Erzurum, kış turizmi ile de tanınan bir şehirdir. Palandöken Dağı, Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biridir. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen turistler Palandöken’de kayak yapmanın keyfini çıkarmaktadır.
Erzurum, kültürel zenginliği ile de dikkat çeken bir şehirdir. Şehir, kendine özgü bir halk kültürüne sahiptir. Erzurum’da çok sayıda halk oyunu, halk türküsü ve halk hikayesi bulunmaktadır.
Erzurum, tarihi, kültürü, doğal güzellikleri ve kış turizmi ile Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir.
Bunların arasında en önemlileri şunlardır:
Narman Peri BacalarıKaçkar DağlarıEğerli DağıElmalı MağarasıAta Park Botanik BahçesiPalandökenErzurum Olimpiyat ParkıAziziye Millet BahçesiTortum Şelalesi Erzurum Çamlıca YaylasıOtlutepe YaylasıTortum GölüNarman Beş Göllerİspir YedigöllerZökün Gölü ve Yüzen AdalarTeke Deresi GöletiErzurum Gökkuşağı TepeleriHınıs KanyonuÇoruh Nehri ve VadisiPasinler KaplıcalarıErzurum Ilıca Termal TesisleriKonaklı Kayak MerkeziKandilli Kayak MerkeziLaleli Kayak MerkeziBalıklı KöyüUzundereERZURUM’UN YÖRESEL LEZZETLERİ NELER?Erzurum geziniz esnasında aklınıza gelebilecek ve merak edebileceğiniz şeylerden biri de elbette ki Erzurum’un eşsiz yemeklerinden neyi nerede yiyebileceğinizdir.
İşte Erzurum’un başta gelen lezzetleri:
Çorbalar:
 Aşotu ÇorbasıAna Yemekler:
Cağ KebabıŞalgam DolmasıLalangaLor DolmasıSu BöreğiHasutaÇiriş yemeğiDut çullamasıÇaşırErzurum ketesiTatlılar:
Kadayıf DolmasıKaynak: Haber Merkezi

Yorum yapın