Drina Köprüsü’nün bulunduğu nehir SOS veriyor! Mimar Sinan’ın Bosna’daki imzası…

Bosna Hersek’in Visegrad şehrinde bulunan Drina Nehri’nin yüzeyinde oluşan çöp ve plastik atıklar, bir ekolojik felakete neden oluyor. Mimar Sinan’ın eseri ve Osmanlı Devleti’nin mirası olarak kabul edlien Drina Köprüsü’nün bulunduğu nehrin son hali görenleri üzüyor.
Bölgedeki yoğun yağışların da etkisiyle büyük kısmı Sırbistan ve Karadağ üzerinden gelen, çoğunluğu plastik şişelerden oluşan tonlarca çöp, nehrin Visegrad’dan geçen bölümünde yüzeye yığılıyor. Yerel yönetim, “ekolojik felaket sinyali” veren Drina Nehri’nin temizlenmesi için kepçe ve kamyonlarla çalışsa da bu çaba yetersiz kalıyor.
“ÇÖZÜMÜ KOLAY OLMAYAN BÜYÜK BİR PROBLEM”AA muhabirine yaşanan felaketle ilgili konuşan “Eko Akcija” Derneği Başkanı Anes Podic yaşanan durumu şöyle özetliyor:
“Şiddetli yağmurlardan sonra nehrin seviyesi yükseldiğinde su, çoğu doğadan ve kıyılarda bulunan resmi atık depolarından çöpleri taşıyor. Bu sorun gerçekten çözümü çok kolay olmayan büyük bir problem.”Yaşanan durumu medya dışında kimsenin gerçek anlamda takip etmediğine dikkati çeken Podic, atılması gereken ilk adımın nehir kenarlarında bulunan atık depolarının kaldırılması olduğunu vurguladı.
Mimar Sinan’ın Bosna Hersek’teki imzası: Drina Köprüsü
Osmanlı’nın en önemli sadrazamlarından biri olan Sokollu Mehmed Paşa adına Bosna Hersek’in doğusunda bulunan Visegrad şehrinde Mimar Sinan tarafından inşa edilen Drina Köprüsü, Osmanlı tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak günümüze kadar ulaştı.
“Sokollu Mehmed Paşa Köprüsü” olarak da bilinen Drina Nehri üzerine 1571-1577 yıllarında inşa edilen tarihi köprü, Mimar Sinan’ın Bosna Hersek’teki imzası olarak bugün de tüm ihtişamıyla dimdik ayakta duruyor.

Yorum yapın