1 ton odun fiyatı ne kadar? Sobalık odun fiyatları içimizi soğuttu

Havaların soğumasıyla vatandaşın odun ihtiyacı arttı. Sobalı evde oturan binlerce aile odun sağlamaya başlıyor. Özellikle havaların soğumasıyla vatandaşlar odun fiyatlarını araştırmaya başladı. Türkiye’de hala yüz binlerce aile evlerinde soba kullanıyor. Yakacak olarak kömür ve odun kullanan bu vatandaşlar uygun fiyata odun almak için araştırmalarını hızlandırdı. Peki, 1 ton odun fiyatı ne kadar? Bir çuval meşe odunu ne kadar? İşte, merak edilenler. 
Odun fiyatları bölgeye ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Çoğunlukla meşe ve çam ağaçları tercih edilmektedir. Fiyatlar ahşabın özelliklerine ve cinsine göre değişmektedir. Yakacak odunlar arasında kolay yanması ve yaydığı ısı nedeniyle en çok tercih edilen meşedir. Yakacak odun arasında en çok meşe, gürgen gibi ağaçlar tercih edilmektedir. Ancak gürgen meşeden daha az sağlıklıdır.
Güncel sobalık meşe odunu fiyatları şu şekilde: 
Meşe odunu sobalık 1 ton fiyatı: 5500 TL
Meşe odunu sobalık 1 çuval: 180 TL
Meşe ağacı ısınma amacıyla en çok kullanılan ağaç türlerinden biridir. Meşe ağacının kalitesi bölgeden bölgeye değişmektedir. Meşe en çok ısı veren ve kalorifik değeri en yüksek olan odundur ve kalorisi en yüksek olan odundur. Maksimum 4500 kalori olan meşe odunu, kalori açısından linyit kömürüne göre daha iyidir. 1 ton çam odunu 2 ton linyit kömürüne eşdeğerdir. Evlerde, fırınlarda ve restoranlarda tercih edilen meşe ağacı, uzun yanma süresi ve yüksek kalori içeriğiyle ekonomiktir.

Yorum yapın