e Devlet’ten yeni maaşını öğrenen emekliler yapılan “yasal artışa” tepki gösterdi

Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla emeklilerin maaş zam oranı da belli olmuştu. Son altı aydaki enflasyon oranı kadar zam hakkı kazanan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına yüzde 37,56 oranındaki zam emeklilerin e-Devlet’teki emekli aylık bilgisi kısmına eklendi. Ancak açıklanan zam oranı beklentilerini karşılamayan emekliler, maaşlarına seyyanen iyileştirme yapılmasını ve hayat pahalılığının son bulmasını talep ederken, geçtiğimiz günlerde e-Devlet üzerinden kontrol eden emekliler, kök maaşlarına yapılan artışa tepki gösterdi.
“YAPILAN ARTIŞ YETERSİZDİR”Enflasyon ile belirlenen zam miktarının geçtiğimiz günlerde emeklilerin kök maaşları üzerine eklenerek e-Devlet’te göründüğüne dikkat çeken Tüm Emeklilerin Sendikası Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen, yapılan artışın sadece yasal olarak gerçekleştirilen artış olduğunu belirterek, “SSK, Bağ-Kur ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına yüzde 37,57’lik oranında artış yapıldı. Ancak bu yetersizdir” dedi.
“EMEKLİ AYRIMI YAPILMADAN GERÇEKÇİ BİR ARTIŞ YAPILMALIDIR”SSK, Bağ-Kur emeklilerine yapılan zamma ek zam için yasal düzenlemenin gerekli olduğunu hatırlatan Ergen, TBMM’nin tatilin ardından ilk gündeminin emekli aylıklarında yapılacak düzenleme olması için çağrıda bulundu. Ergen, işçi emeklisi ile memur emeklisi arasında açılan farka dikkat çekerek, “İşçi ve memur emeklileri arasındaki farkı öne çıkartmak popülist bir söylemden ibaret. Herhangi bir emekli ayrımı yapmadan gerçekçi bir artış yapılmalıdır. Önümüzdeki dönem enflasyon oranlarının daha yüksek olacağı bellidir. Bu yüzden emeklilere geçen Temmuz’da verilen 8 bin 77 TL’lik seyyanen zammın uygulanmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yapın