Suudi Arabistan: Büyük bir endişeyle takip ediyoruz

Emperyalist ve işgalci odakların çıkarlarına zarar vermesi nedeniyle ABD öncülüğündeki koalisyon Yemen’i vurmaya başladı. Konuyla alakalı  Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının ülkenin resmi haber ajansı SPA’da yer verilen açıklamasında, ” Kızıldeniz’de gerçekleştirilen askeri operasyonları ve Yemen’deki noktalara düzenlenen hava saldırılarını büyük endişeyle takip ediyoruz.” ifadesi kullanıldı.
Yemen’deki yerel kaynaklar, ABD ve İngiliz savaş uçakları gece saatlerinde Yemen’in Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerinde bazı noktalara hava saldırısı düzenlediğini duyurmuştu. Saldırılara ilişkin detaylı bilgi paylaşılmazken, düzenlenen hava saldırılarına ilişkin sosyal medya hesaplarından görüntülere yer verilmişti.
KIZILDENİZ’DE NELER YAŞANDI?Son dönemlerde Yemen’deki Husilerin, İsrail’in Gazze’ye saldırılarına karşılık ticari gemilere yönelik eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı almıştı.
Pentagon, 6 Aralık 2023’te Yemen’deki Husi güçlerinin Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı uluslararası “Deniz Görev Gücü” kurulması için görüşmeler yaptıklarını bildirmiş, 18 Aralık’ta da “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu misyon oluşturulduğunu duyurmuştu.
YEMEN ABD’Yİ UYARMIŞTIYemen’deki Ensarullah Direniş Hareketi, Yemen Silahlı Kuvvetlerinin Gazze Şeridi’ni desteklemek amacıyla, İsrail karşıtı deniz operasyonlarına karşı çıkan herhangi bir tarafın “bir yanıtla karşılaşacağı” sözünü verdi. 
areketin sözcüsü Muhammed Abdusselam Çarşamba günü bir açıklama yaparak, ABD ve işbirlikçilerine uyarılarda bulundu. Abdusselam açıklamasında, ” Yemen Silahlı Kuvvetlerinin İsrail bağlantılı gemileri veya işgal altındaki  Filistin limanlarına giden gemileri, saldırı duruncaya ve Gazze’deki abluka kaldırılıncaya kadar hedef almaya devam edeceğiz.” dedi.
Hareketin sözcüsü ayrıca, ABD’nin Yemen’i uluslararası deniz seyrüseferini tehlikeye atmakla suçlama çabalarına da değinerek, “Daha önce ABD, Yemen’i bu tür tehlike oluşturan faaliyetlerle suçlayan bir kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne onaylamaya çalıştı.” ifadelerini kullandı.
Ensarullah yetkilisi, ” Kızıldeniz ve Umman Denizi’nde uluslararası seyrüsefer güvenlidir ve Amerikalılar, bu denizlerde uluslararası seyrüseferi tehdit eden tehlikeler konusunda dünyayı yanıltmayı bırakmalıdır. Tüm ülkeleri, Amerika’nın Kızıldeniz’i İsrail’in hizmetine sunmayı amaçlayan tuzağına düşmemek konusunda dikkatli olmaya çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorum yapın