Lütfü Savaş kimdir? Lütfü Savaş kaç yaşında?

Lütfü Savaş, yeniden CHP’nin Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı oldu. Çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybettiği Hatay depremi sırasında eleştirilerin hedefi olan Lütfü Savaş’ın adaylığı tartışmaları da beraberinde getirdi. Peki, Lütfü Savaş kimdir? Lütfü Savaş kaç yaşında? Lütfü Savaş nereli? İşte CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş hakkında merak edilenler.
LÜTFÜ SAVAŞ NERELİ?Lütfü Savaş, 1965 senesinde Hatay’ın Yayladağı ilçesi Dağdüzü Köyü’nde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Antakya’da gören Savaş, 1990 senesinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.
Kayseri’nin Develi ve Balıkesir’in Burhaniye ilçelerinde 1990-96 seneleri arasında Adalet Bakanlığı’na bağlı kurumlarda pratisyen hekimlik yapan Lütfü Savaş, tıpta uzmanlık eğitimini İstanbul Okmeydanı SSK Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nde bitirdi. 
Aynı yıl Başkent Üniversitesi Adana Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Öğretim Üyesi olarak göreve başladı. 2002 yılında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluşunda görev üstlendi, 2007 yılında Doçent unvanını aldı. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde kurucu Başhekim Yardımcısı ve Rektör Danışmanı olarak idari görevlerde bulundu.
2009 yerel seçiminde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Antakya İl Belediye Başkanlığı’na seçilen Savaş, başkanlığı döneminde alt ve üst yapı ile ilgili hizmetlerin yanı sıra eğitim, sanat, spor, sosyal ve kültürel alanlarda çok sayıda hizmete imza attı.
Lütfü Savaş 2014 yerel seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Hatay’ın ilk ve kurucu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi.
2019 yerel seçiminde de Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Savaş, üç dönem üst üste Belediye Başkanı seçilmiş oldu ve bu süreçte Hatay’da ulusal ve uluslararası birçok projeyi hayata geçirdi.
Evli ve iki çocuk babası olan Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Yorum yapın