Trabzon’un yeni ismi görenleri şaşırttı! Yapay zeka Trabzon için belirlediği isim bakın ne çıktı?

Yapay zeka tarafında Türkiye’nin, doğal, tarihi ve kültürel güzellikleriyle ön plana çıkmış Trabzon şehri için “Hamsipol” ismi önerildi.
Bu isim değişikliği, MZT adlı bir firma tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda ortaya çıktı. Yapay zeka algoritması, Trabzon’un demografik özelliklerini, ekonomik durumunu, coğrafi konumunu ve tarihsel mirasını dikkate alarak bu ismi seçtiği düşünülüyor.
Trabzon’un adı “Hamsipol” olarak değiştirilse de, isim değişikliğinin resmi olarak kabul edilip edilmediği henüz belli değildir. Ancak, bu değişiklik, yapay zekanın üretici gücünü ve insanların sorularına cevap üretme konusunda çevikliğini bir kez daha gözler önüne serdi.
Trabzon’un yeni ismi bazı tartışmalara da yol açtı. Bazı vatandaşlar, Trabzon’un isminin değiştirilmesine sıcak bakmazken, bazılarının ise bu isme nötr baktığı söyleniyor..
TRABZON NASIL BİR ŞEHİR?Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alan Trabzon, Türkiye’nin 81 ilinden biri olan ve aynı zamanda ilin merkezi olan şehirdir. Karadeniz’e kıyısı bulunan Trabzon, Samsun’dan sonra Karadeniz Bölgesi’nin ikinci büyük şehridir. Yaşam kalitesi ve ekonomik potansiyeli ile Türkiye’nin en yaşanabilir şehirlerinden biri olarak gösterilmektedir.
Dar bir sahil şeridinin ardında denize paralel uzanan dağlık bir araziye sahip olan ilin merkezi Boztepe (antik Minthrion tepesi) üzerine kurulmuştur. İl topraklarının % 22,4 yayla, % 77,6’sı ise tepelerden oluşmaktadır.
Karadeniz’e özgü ılıman iklime sahip kentte hava sıcaklığı yıl boyunca 7,4-23,5 °C arasında değişirken yaz ortalaması 22,3 °C, kışın ortalama en düşük sıcaklık ise 4,4 °C civarındadır. Trabzon’da yerel il meteoroloji istasyonlarınca bugüne kadar ölçülen en düşük sıcaklık −7 °C (15 Ocak 1950), en yüksek sıcaklık ise 37,8 °C (17 Mayıs 1988) olmuştur. Denizden güneye doğru gidildikçe sıcaklık azalmaktadır. Yaylalar ve köylerde kış aylarında hava -30 derecenin altına düşebilir.
Evliya Çelebi Trabzon için şöyle demiş: “Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası.” Fatih Sultan Mehmed ise Trabzon’u kuşattığı vakit şöyle söylemiştir: ”Trabzon fethedilmeden İstanbul fethedilmiş sayılmaz.”Tarihi ve kültürel zenginliğiyle birlikte doğal güzellikleriyle de öne çıkan Trabzon, MÖ 7. yüzyılda kurulan Trapezus Antik Kenti’nin üzerine kurulmuştur. Trabzon, Osmanlı İmparatorluğu döneminde de önemli bir ticaret merkezi olmuştur.
Trabzon’un tarihi ve kültürel zenginliğine örnek olarak şu yerler gösterilebilir:
Roma İmparatorluğu ve Osmanlı döneminde eyalet merkezi olmuş, Orta Çağ’da bir Rum imparatorluğuna başkentlik yapmış kent doğal güzelliklerinin yanı sıra pek çok tarihi yapıyı barındırmaktadır. Bunların en önemlileri:
Manastırlar:Sümela Manastırı: Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı, Karadeniz’in en önemli tarihi ve turistik yerlerinden biridir. 300 metre yükseklikteki bir kayaya inşa edilen Sümela Manastırı, 13. yüzyılda inşa edilmiştir.,Vazelon Manastırı: Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Vazelon Manastırı, Sümela Manastırı’nın ardından Karadeniz’in en önemli tarihi ve turistik yerlerinden biridir. 13. yüzyılda inşa edilen Vazelon Manastırı, 2015 yılında restorasyon çalışmalarına başlamıştır.Ayasofya Müzesi: Trabzon’un en önemli tarihi yapılarından biridir. 13. yüzyılda inşa edilen Ayasofya, Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmıştır.Gregorios Peristera (Hızır İlyas)ManastırıKaymaklı Manastırı (Amenapırgiç Ermeni Kilisesi)Vazelon ManastırıKızlar (Panagia Theoskepastos) ManastırıMüzeler:Trabzon Müzesi: Trabzon’un merkezinde bulunan Trabzon Müzesi, şehrin tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtan eserlere ev sahipliği yapmaktadır.Trabzon Basın Tarihi Müzesi,Cevdet Sunay MüzesiKanuni EviTrabzon Ayasofya MüzesiTrabzon Atatürk Köşkü MüzesiAkçaabat Ortamahalle Evleri MüzesiŞamil Ekinci MüzesiTrabzon Tarih MüzesiTrabzon İpekyolu MüzesiTrabzon Şehir MüzesiSümela ManastırıTrabzon Köy MüzesiTrabzon Muhibbi Edebiyat Müze KütüphanesiTrabzon Eğitim Tarihi MüzesiUzungöl Dursun Ali İnan MüzesiKiliseler ve Camiler: Hagia Anna (Küçük Ayvasil)Sotha (St. John) KilisesiHagios TheodorosHagios KonstantinosHagios KhristophorasHagios KiryakiSanta Maria Katolik KilisesiHagios MikhailPanagia TzitaFatih (Panagia Khrysokephalos)Yeni Cuma (Hagios Evgenios)Nakip (Hagios Andreas Kilisesi)Hüsnü Köktuğ (Hagios Eleutherios)İskenderpaşa CamiiSemercilerÇarşı CamiiGülbahar Hatun CamiiTrabzon valiliği ve ValieviKonaklar:Rumeli Beylerbeyi Konağı: Trabzon’un merkezinde bulunan Rumeli Beylerbeyi Konağı, 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Trabzon’un en önemli sivil mimari örneklerinden biridir.Atatürk KöşküMemiş Ağa KonağıHaşim Ağa Konağı (Sürmene)Çakıroğlu İsmail Ağa Konağı (Of)Çakıroğlu Hasan Ağa KonağıKaramollaoğlu Topal Mustafa Evi (Araklı)Nemlizade KonağıOsmanlı dönemine ait diğer eserler: Soğuk ÇeşmeBedestenSufi Ali Bey kitabesiSur KitabesiKabak Meydan ŞadırvanıOrtahisar MuvakkithanesiÇarşı Camii MuvakkithanesiAskeri HastahaneSeyyidi Hacı Mehmed Çeşmesiİskender Paşa ÇeşmesiKethüdazade Hacı Emin Ağa ÇeşmesiManastır ÇeşmesiAbdullah Paşa ÇeşmesiHafız Muhammed ÇeşmesiAbdulhamid liman ÇeşmesiTrabzon’un doğal güzelliklerine örnek olarak şu yerler gösterilebilir:
Uzungöl: Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl, Karadeniz’in en önemli doğal güzelliklerinden biridir. 19. yüzyılda bir heyelan sonucunda oluşmuş olan Uzungöl, eşsiz manzarasıyla her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.Karadağ Milli Parkı: Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Karadağ Milli Parkı, Türkiye’nin en önemli milli parklarından biridir. Milli park, yemyeşil ormanları, şelaleleri ve buzul gölleri ile öne çıkmaktadır.Boztepe: Trabzon’un merkezinde bulunan Boztepe, şehrin en güzel manzaralarından birine sahiptir. Boztepe, özellikle gün batımını izlemek için ideal bir yerdir. Asmasu ŞelalesiGüdünaltı ŞelalesiKoyuncular ŞelalesiSağrı ŞelalesiSandıkgölü ŞelalesiUçarsu (Simba) ŞelalesiOs ŞelalesiTrabzon, yaşam kalitesi açısından da öne çıkan bir şehirdir. Şehir, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginliği, yaşam kalitesi ve ekonomik potansiyeli ile Türkiye’nin en yaşanabilir şehirlerinden biri olarak gösterilmektedir.
TRABZON’UN YÖRESEL LEZZETLERİ NELER?Karadeniz bölgesinde yer alan Trabzon ili oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Karadeniz’den gelen bereket ile denizden ve doğandan elde edilen birçok ürün yörenin yemek kültürünü etkilemiş ve gelişirmiştir. Yörenin verimliliği organik doğal ürünlerin varlığı oldukça lezzetli enfes yemeklerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.
İşte Trabzon şehrimizin meşhur lezzetlerinden öne çıkanlar:
ÇorbalarHamsi ÇorbasıIsırgan ÇorbasıKaralahana ÇorbasıAna YemeklerAkçaabat KöftesiPeynirli Trabzon PidesiKuymakKara Lahana Sarması ( Pancar)Kefal EkşilisiPalamut DolmasıPazılı KayganaHamsili PilavHamsi TavaPırasa TavasıFasulye TurşusuGuliyaTomara KızartmasıGongoş SarmasıHodan BöreğiTatlılarPepeçuraHamsiköy SütlacıLaz BöreğiLaz HelvasıHurmalı TartKukucaKaynak: Haber Merkezi

Yorum yapın