Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı davaya Belçika’dan destek sinyali

De Sutter, Belçika’nın Uluslararası Adalet Divanı’nda Güney Afrika’nın izinden gitme niyetini dile getirdi. Bunu Belçika hükümeti bünyesinde önereceğine söz verdi. De Sutter, “Soykırım tehdidine karşı harekete geçmeliyiz” ifadelerini kullandı.
Daha önce İsrail’in boykot edilmesini savunan De Sutter, Gazze’deki aralıksız bombalamaları kınayarak, İsrail’in uluslararası ateşkes çağrılarını dikkate almadığını vurguladı. Belçikalı Başbakan Yardımcısı, Gazze’deki çocukların katledildiklerini vurgulayan Belçika hükümetini, İsrail’e ticaret yaptırımları uygulamaya çağırdı.
Güney Afrika, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de işlenen soykırım suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin 1948 BM Sözleşmesi’ni ihlal ettiği iddiasıyla 29 Aralık’ta dava açmış ve tedbir talebinde bulunmuştu.
Eski İngiltere muhalefet lideri Jeremy Corbyn de, İsrail’in Gazze’deki Filistinlilere soykırımına karşı, açılan davayı desteklemek üzere Uluslararası Adalet Divanı’ndaki Güney Afrika heyetine katılacak. Uzun süredir Filistin davasının destekçisi olarak tanınan ve İsrail’i eleştiren Corbyn, Lahey’deki Güney Afrika heyetine katılacak çok sayıda siyasi figür arasında yer alacak.
BM’nin yeterli barınma hakkı özel raportörü Balakrishnan Rajagopal, UAD’nin Gazze’deki binalara verilen büyük hasarı da İsrail soykırımının kanıtı olarak değerlendirmesi gerektiğini öne sürdü.
Merkezi Olmayan Hasar Haritalama Grubu’nun Gazze Şeridi’ndeki ve Gazze’nin kuzeyindeki binaların önemli ölçüde tahrip edildiğini gösteren istatistiklerine dikkat çekti.
Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı soykırım davasının ilk duruşmasını, çeşitli ülke ve kuruluşların dünya çapında ateşkes hareketini desteklemesi ve Güney Afrika’nın İsrail’e karşı uluslararası düzeyde yasal eylemini desteklemesi nedeniyle başlatacak.
İslam Ülkeleri Örgütü’nden Suudi Arabistan, İran, Pakistan ve Fas, Malezya, Türkiye, Ürdün, Bolivya, Maldivler, Namibya ve Pakistan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülke, Güney Afrika’nın UAD’de İsrail’e karşı açtığı davayı destekledi. 

Yorum yapın