Parke Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

iyi parke seçimi yaparsanız, evinizi çok daha şık ve güzel bir görünüme kavuşturabileceğiniz gibi parkenizi de daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz. Peki parke nedir ve parke seçimi nasıl yapılır? Gelin, bu soruya beraber cevap verelim.
Parke Nedir?
En popüler zemin kaplamaları arasında yer alan parke, genelde ahşap ya da laminant malzemeden üretilen düz ve sert bir panel türüdür. Parke, en çok ev ya da ofis gibi iç mekanların zemin kaplamalarında kullanılır.
Ahşap parke, doğal görünümüyle evinize ya da ofisinize sıcak bir görünüm sağlarken laminat parke ise dirençliliği ve bakım kolaylığı ile uzun ömürlü kullanım vadeder. Bununla beraber günümüzde doğal görünümlü laminant parkeler de üretilmektedir. Örneğin, dünyanın önde gelen parka üreticilerinden AGT, doğal ahşaptan ve ileri teknolojilerle dirençli, şık ve sürdürülebilir parkeler üretir. AGT’nin tüm parke modelleri suya 24 saat dirençlidir, dış etkenlere karşı dirençlidir ve aynı zamanda E0 özelliğiyle mekanların her an nefes almasını sağlar.
Parke Seçimi Nasıl Yapılır?
İyi bir ev dekorasyonu için doğru parke seçimini yapmak çok önemlidir. Doğru parke modelini seçmek, bütçenizi daha verimli değerlendirmenizi ve gereksiz masraflardan kaçınmanızı da sağlar. Parke seçimi yaparken aşağıdaki unsurları dikkate almanızı öneririz:
– Parkenin kalitesi- Parkenin renk ve deseninin ev dekorasyonuyla uyumu- Parkenin süpürgelikler ile uyumu- Parkenin asgari kullanım ömrü- Hızlı ve kolay montaj seçenekleri- Kolay temizlenebilirlik
Parkenin Kalitesini Göz Önünde Bulundurun Parke seçimi yaparken ilk dikkat etmeniz gereken husus, parkenin kalitesidir. Parkenin kalitesini, üretildiği malzemelerin kalitesi ve işçilik belirler. Bir parkenin kaliteli olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, uluslararası kalite standartları sertifikalarına sahip olup olmadığını kontrol etmektir. Örneğin, dünyanın önde gelen parke üreticilerinden AGT’nin tüm parke modelleri, Blue Angel ve EPD gibi önemli uluslararası sertifikalarla üretim kalitesini, hijyenik standartlarının yüksekliğini ve sürdürülebilirliğini ispatlamıştır.
Parke Renklerinin ve Desenlerinin Ev Dekorasyonu ile Uyumlu Olmasına Özen Gösterin
Ev dekorasyonunda renk ve desen uyumu oldukça önemlidir. Seçeceğiniz parkenin, MDF duvar panellerinden dekoratif eşyalara kadar iç mekanın tüm unsurlarıyla tam bir uyum içerisinde olması daha şık bir görünümü de beraberinde getirecektir.
Dayanıklı Parkeleri Tercih Edin
Çok katmanlı ve dayanıklı parkeler, uzun ömürlü kullanım vadeder. Seçeceğiniz parkenin su, UV ışınları, nokta darbeleri, çizilme gibi dış etkenlere karşı dirençli olduğuna emin olun.
Hızlı ve Kolay Montaj Özelliklerine Dikkat Edin
Ev dekorasyonunda hızlı ve kolay montaj özelliğine sahip parkeler kullanmak, zamandan ve masraftan tasarruf etmenizi sağlar. Hızlı ve kolay monte edilebilir parkeler, hata riskini de azaltarak daha kusursuz bir görünüm sunar.
Süpürgelikler ile Uyumlu Olmasına Dikkat Edin
Seçeceğiniz parke, mekanın tüm unsurlarıyla uyumlu olmalıdır. Ancak süpürgelikler ile parke zeminin uyumu özellikle önemlidir. Duvarları olası darbelerden koruyan süpürgelikler, dekoratif açıdan ise parke zeminler için en önemli ve dikkat çekici tamamlayıcılardır.
Temizlik ve Bakım Özelliklerini Göz Önünde Bulundurun
Kolay temizlenebilir bir parke seçmek, uzun vadede çok daha hijyenik bir yaşam sahası yaratmanızı sağlar. Üstelik, bakımı kolay parkelerin kullanım ömrü de daha uzun olabilir.
AGT Parke Modelleri ile Evinize Yenilik Katın
Dünyanın önde gelen parke ve panel üreticilerinden AGT, her dekora uyumlu ve yüksek kalite standartlarında, ileri teknolojilerle üretilen doğal ahşap parke modelleriyle evinize şıklık ve ferahlık katar.

Yorum yapın