Fatih Portakal’dan anket sonuçları! Murat Kurum’un ilk sınavı…

AK Parti’nin 31 Mart 2024 yerel seçimlerindeki İBB adayı Murat Kurum olarak ilan edildi. Gazeteci Fatih Portakal ise 14 Mayıs 2023 seçimleri gibi anket açmaya başladı. 
Fatih Portakal, X hesabından Murat Kurum’un dün yaptığı ‘imar affı değil imar barışı çıktı’ sözlerine ilişkin bir anket açtı. Portakal, takipçilerine, “İstanbul adayı  Murat Kurum, “imar affı değil, imar barışı çıktı” diyerek kendini savundu. 50 bin insan da öldü. Ne diyorsunuz?” sorusunu yöneltti.
Fatih Portakal’ın X anket sonuçlarına göre, takipçilerin yüzde 41’i Murat Kurum’un bu sözlerinin ‘Kelime oyunu’ olduğunu belirtirken, “Geçmişi peşini bırakmaz” diyenlerin oranı yüzde 23,1 oldu. Yüzde 7,5 “Saçma bir cümle” derken yüzde 27,6 “Hala özür bile dilemiyor” cevabını verdi. 
AK Parti İBB adaylığı açıklanan İstanbul Milletvekili ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Eski Bakanı Murat Kurum dün yaptığı açıklamada, “Hiçbir şekilde imar affı söz konusu değildir. Hiçbir şekilde imar affıyla ilgili bir gündemimiz yok, hiçbir zaman da olmadı. Yani şimdi muhalefet ne yapacağını şaşırdı. Açıkçası polemikler üzerinden gündem yaratmaya çalışıyorlar. İmar affı diye bir kanun çıkmadı. İmar Barışı çıktı. İmar Barışı da vatandaşımızın elektriğini, suyunu, doğal gazını alabilmesi amacıyla yapılmış bir düzenlemedir. O binanın sağlam olduğunu, o binanın riskli olmadığını ifade etmez ve barış dahilinde vatandaşımızın bu mağduriyeti gitsin diye yapılmış bir düzenlemedir. Dolayısıyla herhangi bir imar affı yok.” ifadelerini kullandı.

Yorum yapın