SGK Uzmanı Özgür Erdursun canlı yayında açıkladı: İşte 4 farklı senaryoda yeni emekli maaşı

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, emekli maaşlarına dair 4 farklı olasılığı YouTube kanalında yaptığı canlı  yayında paylaştı.
Emekliler, gelecek hafta yapılacak olan zammı merakla bekliyor. Emekli zam oranı, yıllık enflasyona göre yüzde 37,57 enflasyon farkı şeklinde belirlenecek. Ancak bu enflasyon farkı, sıkıntıda olan emekliler için yeterli olmayacak.
“EMEKLİLERE DE UYGULANMASI GEREKİYOR”SGK Uzmanı Özgür Erdursun, emeklilerin talep ettiği 4 farklı durumu YouTube kanalında tablolarla gösterdi. Erdursun, öncelikle devlet memurlarına yapılan 8 bin 77 liralık seyyanen zammın emeklilere de uygulanması gerektiğini vurguladı. Erdursun, yüzde 37,5 zam yapıldıktan sonra 8 bin 77 TL’lik bir zammın daha eklenmesi halinde emekli maaşlarının nasıl olacağını anlattı.
“18 BİN 394 TL’YE ÇIKAR”Emeklilere uyarıda bulunan Erdursun, aylıkların gerçekten 7 bin 500 lira olmayabileceğini belirtirken, aylıkların 7 bin 500 TL’ye tamamlanabileceğini aktardı. Erdursun, “Bu sonuçta aylıklar 14 bin 268 TL’den 7.500 TL’ye kadar olanların aylığı 18 bin 394 TL’ye kadar çıkar.” ifadelerini kullandı.
Özgür Erdursun ‘Türkiye’de emeklilerin büyük bir kısmı düşük aylık aldığı için bu söylediklerimi artık hükümet yapmak zorunda’ olduğuna değinen Erdursun, kamuoyu oluşturulmasının şart olduğunu belirtirken, “Bizim dediğimiz gibi olursa en düşük emekli aylığı 14 bin 268 TL’ye gelecek. 2024 Temmuz ayında çıkacak enflasyon farkı önemsiz olacak. Bu konuları tamamen gündem dışı bırakmış olacağız.” dedi.
NE ZAMAN BELLİ OLUR?Seyyanen bir artış olmadıktan sonra yüzde 50 verilse de çokta değişmeyeceğini belirten Erdursun, öncelikle aylıklara enflasyon farkını yansıtıp, üzerine de seyyanen bir artış yapmaları yönünde olmaları gerektiğinin altını çizdi. Erdursun, “Fakat, 8 bin TL’yi yansıtıp üzerine de enflasyon farkı verebilirler. Bu durumda da 14 bin TL’den 17 bin TL’ye çıkar. Önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında belli olur.” dedi.
İşte Erdursun’un 4 farklı emekli zam tahminine ait paylaştığı tablolar…

Yorum yapın