Ticaret bakanlığı 58 firmaya ceza kesti!

Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz yıl tüketicilerle yapılan mesafeli sözleşmelerde mevzuata aykırı hareket eden 58 firmaya karşı ciddi adımlar attı. Bu firmalara toplamda 86 milyon 274 bin 994 lira para cezası uygulandı.
ÖNCELİK TÜKETİCİ ÇIKARLARI Bakanlık, yaptığı açıklamada, teknolojinin hızlı ilerlemesi ve tüketici alışkanlıklarındaki değişimlerle mesafeli sözleşmelerin daha fazla tercih edilir hale geldiğine dikkat çekti. Ancak bu gelişmenin, bazı tüketici sorunlarını da beraberinde getirdiği belirtildi. Firmaların ilgili kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümlerine uyum sağlamasının tüketicilerin çıkarları açısından önemine vurgu yapıldı.
FİRMALAR TARAFINDAN MEVZUATA AYKIRI DAVRANIŞTA BULUNULDUAçıklamada, özellikle “stokta ürün bulunmaması” gibi sebeplerle yapılan haksız sipariş iptalleri, taahhüt edilen ifa sürelerinin aşılması, cayma hakkının kullanılmasına engel olunması ve yapılan bedel iadelerinin mevzuata uygun olmaması gibi durumların denetim altında olduğu ifade edildi.
58 FİRMAYA REKOR PARA CEZASI KESİLDİBakanlık, mesafeli sözleşmelerde mevzuata aykırı hareket eden 58 firmanın geçen yıl toplamda 86 milyon 274 bin 994 lira idari para cezası aldığını duyurdu.
5 FİRMA İÇİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU Ayrıca, 5 firma için “erişimin engellenmesi” kararı alınırken, dolandırıcılık suçu kapsamında olduğu değerlendirilen 8 firmanın durumu savcılığa bildirildi. Halihazırda 25 firmanın inceleme ve denetim sürecinin devam ettiği belirtildi. Bakanlık, 2024’te de mesafeli sözleşmelere ilişkin denetimlerin etkin bir şekilde sürdürülerek tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi hedefini taşıdığını vurguladı.

Yorum yapın