Öğretmeninin Heimlich manevrası, öğrencinin hayatını kurtardı! İşte o anlar..

Olay, Ordu’nun Fatsa ilçesindeki Şehit Ümit Karamustafa Ortaokulu’nda yaşandı.
HEİMLİCH MANEVRASI HAYAT KURTARDIAlınan bilgilere göre, Okul zilinin çalmasıyla teneffüsse çıkan 7. sınıf öğrencisi olduğu söylenen 12 yaşındaki Yiğit Efe Ö. soluk borusuna yediği bir yemeğin parçası kaçınca koridora çıkarak yardım istedi. Yanında bulunan arkadaşları olayı fark etmesi üzerine nefessiz kalan öğrencinin koluna girerek, öğretmenlerine durumu bildirdi. Olay anında koridorda olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ali Rıza Bölükbaş, öğrencinin durumunu fark ederek ‘Heimlich manevrası’ ile öğrenciye müdahale etti, öğrenci yeniden nefes aldı.
TÜM ÖĞRETMENLERİMİZ AYNI ŞEYİ YAPARDIBu tür olaylara karşı ilkyardım eğitimi aldığını söyleyen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ali Rıza Bölükbaş, “Öğlen saatlerinde Cuma namazı için abdest almıştım, o esnada bekliyordum. Bu esnada öğrenciler koşarak yanıma geldiler ve bir öğrenci boğazını tutarak geliyordu, tamamen morarmıştı. Daha önce ilkyardım eğitimi aldığımız için çocuğa orada hemen müdahale ettim. Heimlich manevrası ile nefes borusuna kaçan cisim hemen çıktı. Sonrasında çocuk rahat bir nefes adlı. Durum normale dönünce sağlık ekiplerine de gerek kalmadı. O esnada benim orada bulunmam tesadüf ama tüm öğretmenlerimiz aynı şeyi yapardı” ifadelerinde bulundu.
SİZE HAYAT BORÇLUYUM HOCAMBakanlığın 2 yılda bir ilkyardım eğitimlerini zorunlu olarak verdiğini ve bunun önemine değinen Bölükbaş, “Sonrasında öğrenci ile görüştüm ve bana sarıldı, ‘hocam size can borcum var’ dedi. Çocuğu görünce tanıyamadım, normalde açık tenliymiş, o esnada morarmıştı” dedi.
OLAY OKULUN GÜVENLİK KAMERASINA KAYDEDİLDİÖte yandan olay anı okulun güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde, nefessiz kalan öğrencisinin arkadaşlarının yardımıyla boğazını tutarak öğretmeninin yanına koştuğu, durumu fark eden öğretmenin ise Heimlich manevrası yaparak öğrencinin yeniden nefes almasını sağladığı anlar yer alıyor.

Yorum yapın