Motokurye kazasında taksi sürücüsüne ev hapsi: “Tehlikeli meslekler statüsüne alınsın”

Olay, 26 Aralık 2023’te Mecidiyeköy’de meydana geldi. Bir alışveriş merkezinin önünde park halindeki ticari taksiye binen yolcu, inerken aracın arka kapısını açtı. Bu sırada geçmekte olan motokurye, kapıya çarparak düştü. Yerde yatan Gezer’e, seyir halindeki bir minibüs de çarptı ve ağır yaralanmasına neden oldu.
Gezer, hastaneye kaldırıldı ancak doktorların tüm çabalarına rağmen kurtarılamadı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı ve taksi sürücüsü İ. A.’yı gözaltına aldı.
Şüpheli, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi ve savcılıkta ifade verdi.
Savcılık şüpheliyi, “taksirle ölüme neden olmak” suçundan tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti. Hakimlik, şüphelinin “konutu terk etmeme” şeklindeki adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmasına karar verdi.
TEHLİKELİ MESLEKLER STATÜSÜNE ALINSIN TALEBİBu arada, İstanbul Kuryeler Federasyonu avukatı Tahsin Akbay, İstanbul Adliyesi önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Şişli’deki bir AVM’nin önünde taksinin yanlış yerde durması ve içinde bulunan yolcunun aracın sol arka kapısını açması nedeniyle kazanın meydana geldiğini söyledi.
Avukat Akbay, federasyon olarak olayı takip edeceklerini belirterek, Kurye Hakları Derneği verilerine göre geçen yıl en az 68 kuryenin bu tür kazalarda hayatını kaybettiğini dile getirdi.
Kurye Hakları Derneği Başkanı Mesut Çeki ise kurye ölümlerinin her yıl arttığını belirterek, mesleğe ilişkin “mesleki yeterlilik belgesi”nin zorunlu olmadığını söyledi. Çeki, motokuryeliğin tehlikeli meslekler statüsüne alınmasını istedi.

Yorum yapın